Budou vůně takové jaké byly?Budou vůně takové jaké byly?

EU se pouští do výrobců parfémů

Úředníci evropské unie si vzali na mušku věhlasné kosmetické značky a vyhlásili, jak se zdá "absurdní" boj proti některým ingrediencím, které tvoří samu podstatu vůní.

  • Brusel má v plánu zakázat některé stěžejní látky obsažené v parfémech, mající potenciál způsobovat alergické reakce
  • Úředníci tvrdí, že to bude ku prospěchu 1-3% uživatelů
  • Přední výrobci, včetně Channelu a Burberry říkají, že takové změna by mohla být opravdu těžká

Cíl, který si Brusel vytyčil by měl, podle úředníků EU, ochránit spotřebitele před látkami, které jsou potenciálními alergeny a jsou obsaženy ve většině parfémů a také ve změně značení těchto ingrediencí na obalu. To by v důsledku znamenalo, že výrobci vůní a dalších kosmetických přípravků by musel zcela změnit receptury staré i přes devadesát roků. Změna by neproběhla pouze ve složení, ale zasáhla by i obaly výrobků, což by přineslo navýšení ceny pro spotřebitele. Přední výrobci, kteří se již k chystaným změnám vyjádřili mají za to, že tak zásadní změny, s předpokládaným dopadem do 3% uživatelů, jsou více než pochybné.

Co to jsou alergenní vonné látky? Některé látky obsažené v parfémech mohou dráždit kůži nebo dýchací cesty. Stávající konzultace se týká pouze alergenů dráždících kůži, takzvaných kontaktních alergenů. Mohou to být syntetické i přírodní chemické látky.

Na černou listinu se dostalo i 12 složek, považovaných za pilíře "luxusního parfému", včetně kumarinu z tropických bobů tonka, eugenol, růžový olej, Citra (výtažek z citrónů) , mandarinkový oleje a další.

Boudou všechny zakázané?Boudou všechny zakázané?

Hermés, stejně jako Dior, Guerlain se již připravují na nová pravidla a postupně mění výrobní receptury. Negativní postoj zaujal i tvůrce luxusních parfémů Frederic Malle, který řekl:

"Pokud dojde k zákazu složky Citra, důležité vonné složky, z nichž některé části jsou alergeny, měli bychom zakázat pomerančový džus. Je to absurdní. Neměli bychom zakázat přírodu, jen se s ní naučit žít."
"Vytvořit novu recepturu, může trvat více než 6 měsíců a vyžádá si 30 dalších testů, což přinese ztrátu drahocenného času a nemalé náklady. Je tu tedy otázka, zda ochranou velmi malé části populace, musí trpět většina."

Ušetřeny přitom nemají být ani ingredience z dubového mechu a stromů, tedy 2 nejpoužívanější složky parfémů, které mu dávají hloubku a jsou obsaženy v dolních nótách. Nachází se i v parfémech jako Chanel No.5, Mis Dior, Burberry. Na způsobu jak zbavit složky molekul atranolu a chloroatranolu, které považuje EU za potenciální alergeny, výrobci již pracují.

Ale to ještě není vše...

EU rovněž uvažuje o zákazu populární syntetické látky HICC, tedy konvalinkové vůně.

"Chápeme, že drastické snížení těchto látek by způsobilo velké komplikace celému kosmetickému průmyslu," řekl David Hudson, mluvčí Evropské komise pro spotřebitelskou politiku.

Levandule jako jed?Levandule jako jed?

Kauza je v podstatě shodná s levandulovou, která byla mediálně zmíněna na počátku letní sezóny a vyvolala v Provence, jakožto největšího výrobce esenciálních olejů a produktů z levandule vlnu protestů a strachu.

Otázkou také zůstává, jak sporné složky uvádět na obal. Podle typu výrobku by jich mohlo být od 26 do 80 a to je příliš mnoho pro uvedení na obalu výrobku. Ve hře jistě zůstává možnost využití mobilních přístrojů a odkazů na internet pro vyhledání podrobných informací.

Spotřebitele však jistě přijde na mysl jiná otázka, neméně zásadní:

"Budou to ještě ty samé, desetiletími ověřené parfémy?"

Zdroj:http://ec.europa.eu/dgs/health_consumer/dgs_consultations/ca_current_consultations_en.htm; MP