Co je to ekologická kosmetika?

Abychom jako lidstvo zmírnili dopad znečištění na přírodu a zajistili příznivé podmínky pro budoucí generace, zvyšujeme tlak na trvale udržitelný rozvoj. Tedy takový rozvoj, který snižuje negativní vlivy vývoje lidstva na životní prostředí a podporuje tak jeho stabilitu. Ten se silně promítl i do kosmetického průmyslu. Ať už jde o snižování emisí, upřednostňování obnovitelných zdrojů, snížení plýtvání nebo třeba recyklaci. Plast, který je běžnou součástí většiny kosmetických produktů, se stal strašákem č. 1. Mnoho výrobních firem se proto zavázalo, že se ekologie stane součástí jejich značky a pokusí se zmírnit znečišťování naší planety. Některé značky, jako třeba Thalgo nebo Interparfums, investují i do neziskových organizací, které čistí oceány od plastů (např. The Seacleaners).

 

Na obalech záleží

Tradičním způsobem snížení plastového znečištění je recyklace. Recyklovatelný obal se stává standardem, který by měl být součástí každého balení kosmetických výrobků. To, že se obaly do procesu recyklace dostanou, záleží na vás, kdo je vytřídíte do správného kontejneru. Bohužel 91 % veškerého vyrobeného plastu nikdy nebylo recyklováno. Proto se v poslední době stále častěji objevují nové varianty obalů, které zcela nahrazují tradiční plast. Říká se jim bioplasty.

Bioplasty se nejčastěji vyrábí z kukuřice nebo cukrové třtiny. Jejich struktura je přitom velmi podobná klasickému plastu. Některé bioplasty jsou dokonce zcela rozložitelné v přírodě, jiné mají zase nespornou výhodu v tom, že jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů. Například cukrová třtina během svého růstu významně pohlcuje CO2 ve vzduchu. Nezapomeňte i bioplast vytřídit do žlutých kontejnerů.

Visign Nature

 

kosmetika Thalgo

 

Jeden nebo žádný obal? 

Velkou oblibu si získaly tzv. bezobalové produkty. Sprchové gely, šampóny, nebo dokonce odličovací mýdla nyní lze koupit v podobě tuhého produktu, který nepotřebuje žádný pevný obal. Jedná se o velmi praktické řešení snadné na přepravu a navíc, oproti klasickým tekutým produktům, i déle vydrží. 

Pokud dáváte přednost tekuté konzistenci, vyberte si produkty, které lze doplňovat. Lahvičky naplníte buď přímo v prodejnách ze speciálních zásobníků, nebo si můžete koupit jeden plnohodnotný produkt a pak dokupovat pouze náhradní náplně. V Sensualité tak pořídíte jak tělovou kosmetiku, tak i pleťovou. Ušetříte tím peníze i přírodu. 

 

Ochrana přírody, ochrana zdraví

Koncentrace plastů v oceánech, ale i jinde v přírodě, velmi negativně působí i na zdraví člověka. Tzv. mikroplasty se stávají součástí našeho každodenního života. Skrze potravní řetězec můžou skončit až u nás na talíři. Poprvé v historii byly mikroplasty nalezeny i v pitné vodě. Je proto nezbytně důležité snižovat jejich koncentraci, aby znečištění nepřekročilo únosnou hranici a mělo co nejmenší dopad na současnou, ale i na budoucí generace. Nyní proto můžete najít spoustu značek, které označují své výrobky jako ocean friendly.

I malá změna může mít velký dopad

Dnes již existuje opravdu mnoho značek, které se zavázaly k ekologicky šetrnému chování. Netestují na zvířatech, volí přírodní produkty a nepoužívají špatně odbouratelné toxické složky. 

Pokud se tedy rozhodnete zaměřit na firmy cílící na udržitelnost a ekologii, přispějete tím k ochraně naší planety s minimálním úsilím. Tedy i malá změna, může mít velký dopad!

Naif