Zajímalo vás někdy, co v parfému vytvoří vůni santalového dřeva nebo levandule? Odpovědí je tón. Tóny jsou individuálně specifické pachy, které vytvoří celistvou vůni parfému nebo jeho „akord“. Tóny jsou rozděleny do tří skupin: hlava, srdce a základ. Spolu tvoří olfaktorickou pyramidu.

Hlava (vrchní tóny) je lehká, těkavá a rychle se odpaří, aby odhalila srdce. To znamená, že vůně se silným nástupem (hlava) nemusí na pokožce být intenzivně dlouho.
Srdce (střední tóny) se objevují potom, co se hlava rozptýlí. Na pokožce vydrží déle, než jen dvě minuty po aplikaci (což je průměrná výdrž hlavy).
Základ přináší parfému hloubku, kompaktnost a je v kontrastu s lehkostí hlavy a srdce. Základ hraje důležitou úlohu ve vývoji vůně, protože je často tím, co zůstane na pokožce poté, co ostatní tóny odezní.

Parfémové rodiny

Parfémy jsou rozděleny do skupin na základě jejich charakteristických vonných tónů. Rozličné složky v parfému a jejich vzájemné působení s vaší pokožkou činí parfém unikátním. Teď když už víme, jak jsou důležité tóny u vůní, pojďme se podívat na základní parfémové skupiny:

Dřevité vůně

Santalové dřevo je jedna z nejznámějších dřevitých složek. Podobně jako i ostatní dřevité vůně. Jako je cedr a pačuli, dodává bohatost a teplo každé vůni. Dřevité tóny jsou velmi využívány i v současných populárních vůních.

Květinové vůně

Květinový parfém je ten, který je převážně květinový s tóny zejména evropských květin jako je růže, jasmín, fialka, konvalinka, frézie, lilie a třešňový květ. Kombinací různých (i jiných) květin se vytvářejí unikátní vůně. Květinové tóny jsou často použity v hlavě a srdci vůně. Tyto vůně jsou jemné a mohou podpořit a zintenzivnit vaše pocity a náladu podle toho, jak na ně reagujete. Když hledáte svěží vůni, stačí si vybrat nějakou, která neobsahuje příliš mnoho různých květin, jako je například levandule, protože její vůně může být až mýdlová.

Orientální vůně

Orientální vůně vznikají kombinací ambry, vanilky, fazolí Tonka a pačuli. Toto je nejtajemnější a nejkomplexnější skupina vůní. Je také nejstarší, používaná po staletí, stejně jako kadidlo. Orientální tóny jsou teplé, bohaté a smyslné s hlubokým vlivem na vaši osobnost. Co se týče parfémových složek, obsahuje ty nejdražší vzhledem k jejich koncentraci ambry.

Ovocné vůně

Ovocné parfémy si získaly atraktivnost svojí jednoduchostí – sladké tóny okamžitě zaujmou. Ovocné parfémy může nosit každý, bez rozdílu, nezáleží ani na věku a pohlaví. Nejčastěji je však mají v oblibě ženy, které chtějí lehčí a mladistvé vůně. Naleznete v nich mix ovoce, zejména broskve, maliny, lesní ovoce, červené ovoce, jablka a hrušky. Obvykle jsou ve spojení s citrusy a lehkými květinami.

Citrusové vůně

Svěží citrusový parfém bude obsahovat zejména citrusové plody jako je citrón, grapefruit a zelené tóny trávy nebo bylinek typu šalvěje a mateřídoušky. Jsou skvělé pro jejich osvěžující efekt, a proto jsou často nošeny na jaře a v létě. Ideální jsou i pro lidi, kteří nechtějí na sobě cítit žádnou těžkou vůni.

Vodní vůně

Vodní vůně jsou cítit po mořském pobřeží a vodním melounu. Vonné složky, které jsou v nich obsažené jsou leknín, lotos, bambus, vodní meloun, citrusy, sůl a mořské řasy. Jsou to lehké vůně pro milovníky svěžesti.

Chypre vůně

Název této skupiny vůní je odvozen od francouzského názvu ostrova Kypr, který je prosycen zvláštní vůní díky lišejníku. Další vonné složky typické pro tuto skupinu vůní jsou kůže a často i hořké silice a dehet.

Fougere vůně

Další skupina inspirovaná francouzským slovíčkem, tentokrát kapradím. Fougere jsou zelené vůně, právě kapradí a bylin typických pro zejména pánské vůně. Cítíte v nich horkost, drsnost a suchost s pomocí dalších složek jako je pačuli, vetiver, tabák, levandule a tymián.

Na co je třeba ještě myslet při výběru vůně?

Když si budete vybírat svoji další luxusní vůni, zvažte kdy a kde ji chcete používat. Během dne nebo večer? V práci, doma nebo bude jen na speciální příležitosti? Ve kterém období – letní květinová nebo raději zemitější, dřevitá vůně do chladnějšího počasí? Jakou koncentraci vůně vyžadujete? Které tóny ve vůních preferujete? Klíčem ke spokojenosti je vybrat si vůni, která nejlépe funguje spolu s chemií vašeho těla. Když však vůbec nevíte, přikloňte se nejprve ke klasickým orientálním vůním, které jsou plné, teplé a mají největší kouzlo.

Mohou vás také zaujmout aromatické tóny čerstvých bylin, které vás zahalí do jedinečné vůně, která na vás vynikne. Když chcete zjistit, která skupina vůní je pro vás ta nejvhodnější, udělejte si parfémový test, kdy postupně ovoníte, pižmové, květinové, orientální a citrusové vůně.

vzorky vůníVyberte si vzorky, které se vám nejvíc líbí. Objednejte si set nebo nám napište.