Jak správně používat parfém?

Vůni aplikujte na pokožku. Někdo má ve zvyku stříkat si ji také na oděv, to ale nemusí být úplně efektivní. Oděv či šperky může dokonce i poškodit. Parfém je zkrátka vytvořen tak, aby se rozkládal na pokožce.

Nanášejte ho na místa, kde tepe krev. Ideálně na vnitřní strany zápěstí, předloktí, pod pupík, za uši, do podkolenních jamek, hrudník apod. Jednoduše tam, kde jsou vaše tepny nejvíce na povrchu. Toto teplo přirozeně zahřívá vůni, která se pak správně rozvine.

jak se správne vonet

Nesnažte se vtírat vůni do pokožky. Tato technika se používala dříve u vůní založených na olejové bázi. U alkoholových parfémů není žádoucí. Třením se ochudíte o horní nóty vůně dřív, než se usadí na pokožce. Naopak potřebujete, aby se váš parfém pomalu mísil s přirozeným kožním mazem. Teprve pak splyne s vaší přirozenou vůní a vytvoří tak jedinečné akordy. A protože, jak víme, třením vzniká teplo a zahřátím parfému můžete vůni dokonce změnit.

Chcete se zahalit do vůně? Jemný, voňavý závoj získáte, když sprej stříknete do vzduchu a potom projdete padajícími kapičkami. Vůně tak ulpí i na oděvu.

Nejen na vůni záleží. Pozornost zaměřte i na její koncentraci. Na obrázku  ALEXANDRE.J Art Deco Collector The Majestic Oud.


Jak se orientovat v nabídce obchodů?


Výběr konkrétního výrobku by neměl záviset pouze na samotné vůni, ale důležitým faktorem je rovněž koncentrace parfémového oleje. Ta má vliv na intenzitu a délku vůně i konečnou cenu. Orientujte se podle popisku na krabičce či flakónu. Hledejte názvy jako Parfum (Extrait de parfum), EDP (Eau de Parfum), EDT (Eau de Toilette), EDC (Eau de Cologne).

 

  • Parfum (Extrait de parfum) – parfém s největší koncentrací vůně, která tak vydrží vonět 6 až 8 hodin. Díky vysokému podílu vonného oleje a malému množství alkoholu se hodí pro osoby s citlivou pokožkou. Cenovka produktu bude ovšem vyšší.
  • Eau de Parfum (EDP) – parfémová voda s druhou nejvyšší koncentrací vůně. Výdrž 4 až 6 hodin, ideální pro každodenní nošení – dlouhé působení, šetrnost k pokožce vlivem stále nízkého obsahu alkoholu, nižší cena.
  • Eau de Toilette (EDT) – toaletní voda s koncentrací vůně mezi 5 % až 15 % a dobou působení cca 2 až 3 hodiny. Obliba roste díky nižší ceně, vhodné pro aplikaci přes den.
  • Eau de Cologne (EDC) – kolínská voda s koncentrací vůně 2 % až 4 %, díky čemuž klesá i intenzita a výdrž (cca 2 hodiny). Je ze všech typů nejlevnější.

 

Pánové, nebojte se parfémů. Jde o špičkové produkty s vysokou koncentraci vonných silicí.

Jak vůni prohloubit a prodloužit její výdrž?

Vrstvěte ji. Většina značek vyrábí ke svým parfémům i sprchové gely nebo tělová mléka, deodoranty nebo dokonce vody a balzámy po holení. Ty vám pomohou provonět pokožku na dlouho.

Jak si vybrat správnou vůni?

Kam budete vůni nosit? Do práce? Na sport? Na rande? Ano, opravdu to znamená, že budete mít doma víc než jen jednu lahvičku parfému.  Přihlédněte k ročnímu období. Na jaro a léto vybírejte svěží vůně. Držte se těch, které vás probouzí do života. Zajímavé jsou třeba vůně s vodními tóny. Na podzim a zimu se vám budou hodit spíš těžší, více dřevité a kořeněné vůně.

Více než jedna lahvička. Vždy záleží na tom, kam se chystáte.

 

Na den a sport se můžete držet vůní svěžích a dřevitých. Vyzkoušejte třeba parfémovanou vodu DUNHILL Amalfi Citrus. Svůdně sofistikovaná pánská vůně s dotekem živosti. Otevírá se směsí drahocenných italských citrusů, srdce vůně zahřívá koření kardamom a pižmo, závěr uzemňuje vetiver.

Do práce a k obleku patří svěže dřevité a dynamické vůně. Kupříkladu ALEX SIMONE En Terrasse Parfum Absolu. Tajemná vůně s podmanivými koženými a dřevitými tóny.

Na noc a do společnosti spíš orientálních a kořeněných, sladkých a tajemných. Co takhle ALEXANDRE.J Oscent Black? Výrazná, dřevitá orientální niche vůně se silným charakterem. Nasládlé tóny cedrového dřeva se tu prolínají s tóny pačuli a vanilky, silné tabákové tóny pak zesilují její mužnost.

 

Rexaline DermaDalší článek v blogu