Jak stará je vaše kosmetika?

Ruku na srdce. Máte přehled o tom, jak dlouho už vám v koupelně leží pleťový krém? A co kosmetická taštička? Kolik v ní máte otevřených řasenek, rtěnek a make-upů? Vsadíme se, že u mnoha kousků ani nevíte, kdy jste je naposledy použili.

expirace kosmetikyJste si jistí, že nepoužíváte prošlou kosmetiku? Opravdu?

Proč bychom měli pravidelně kontrolovat datum spotřeby?

Po vypršení data spotřeby se může začít snižovat účinnost a kvalita kosmetických produktů. Může měnit barvu, konzistenci a vůni. To je ta lepší varianta. Mnohem horší jsou zdravotní komplikace, které si můžete dalším používáním způsobit. Jsou to např.: pupínky, alergické reakce, otoky, zánětlivé reakce okolo očí, pigmentové skvrny nebo dokonce cysty.

Zbystřete, když kosmetika změní barvu, vůni nebo konzistenci. U řasenek a očních stínů se dívejte, jestli se nezačaly drolit. Ve rtěnce nebo lesku se mohou objevovat hrudky. S takovým produktem se rozlučte, i když je datum expirace ještě v pořádku. Zkazit se mohl i nevhodným skladováním jak u vás doma, tak i dříve během své cesty k vám nebo na prodejně.

Jak dlouho vydrží líčidla?

Počítejte s tím, že řasenka po otevření vydrží tak 4 měsíce. Make-up a rtěnku můžete vyhodit za půl roku až rok. Pleťové krémy většinou vydrží otevřené 1 rok, což na běžnou dobu spotřeby při denním použití bohatě stačí. Rozhodně si ale neschovávejte opalovací krémy na příští sezónu.

Jak expiraci zkontrolovat?

1)  Pravděpodobně nejčastěji se setkáte se symbolem otevřeného kelímku s číslicí. Ta uvádí, do kolika měsíců od otevření máte produkt spotřebovat. Tento způsob se používá v Evropě u kosmetiky, která má testovanou stabilitu na minimálně 30 měsíců od data výroby bez otevření. Znamená to tedy, že neotevřený ho můžete skladovat velmi dlouho, ale po otevření byste měla hlídat počet měsíců uvedený na obale se symbolem kelímku.

TIP: den otevření si vyznačte na obal nebo si někam poznačte.

2) Druhou variantou, která se používá u produktů s kratší životností než 30 měsíců, je uvedení symbolu přesýpacích hodin a data, do kdy je nutné produkt spotřebovat. Místo hodin můžete najít jednoduše přesné datum spotřeby uvedené některým z těchto způsobů:
- Spotřebujte do...
- BBE = Best Before Expiration
- Exp. = Expirace.

Tento způsob značení najdete u běžné kosmetiky zřídka, protože tyto produkty mají převážně delší dobu spotřeby než 30 dní.

Některé produkty nevyžadují označení ani jedním z uvedených způsobů, protože se během běžného používání jejich kvalita nezhoršuje. Jsou to například aerosoly, které jsou ze své podstaty velmi dobře uzavřené. Dále parfémy, které mají vysokou koncentraci alkoholu. Nebo třeba produkty na jedno použití, kde tedy skladování otevřeného produktu odpadá.

expirace kosmetikySymbol otevřeného kelímku říká, kolik měsíců od otevření můžete kosmetiku používat bezpečně. Tento symbol se používá u produktů, které jsou uzavřené stabilní minimálně 30 měsíců.

Nenašli jste na kosmetickém produktu informaci o expiraci? Pokud nepatří do výše uvedených vyjímek, nepořizujte si ho. Za to riziko to nestojí.

Hygiena, hygiena, hygiena...

Dodržujte základní pravidla při manipulaci s kosmetikou:

- Před aplikací si vždy důkladně umyjte ruce.
- Pokud nemá daný produkt pumpičku, použijte špachtličku (často bývá součástí balení). Nezanášejte si do krému nežádoucí bakterie.
- Nezapomínejte ani na pravidelné čistění a desinfekci kosmetických štětců, houbiček a dalších doplňků. Ulpívají na nich nečistoty, zbytky kosmetiky, bakterie, odumřelé buňky z našeho obličeje a podobně. Nenanášejte si je zpět na obličej.
- Sdílíte občas něco ze své sbírky s jinou ženou? Nezapomeňte své pomůcky a kosmetiku také vyčistit.

Jak skladovat kosmetiku?

Nejvíce vám krémy i ostatní kosmetika poděkují za suché, stinné místo a stálou teplotu okolo 20 stupňů. Standardně jsou vyráběny tak, aby snesly běžné teplotní změny.

Uložení kosmetiky do lednice s dobrou vírou, že ji ochráníte před znehodnocením, nemusí být vždy dobrou volbou. (Pokud to není konkrétně doporučeno na obalu). Teplotní šok lednice - koupelna - lednice jí může ublížit ještě víc.

Konkrétní doporučení ke skladování daného produktu hledejte na krabičce nebo v příbalovém letáku. Jistě vám ochotně poradí i vaše kosmetička.

 

Další článek v blogu