Kolik dětských krémů a olejíčků jste už vyzkoušela?

Pokožka kojence může zamotat hlavu nejedné mamince. Také máte doma nejrůznější krémy, mastičky a olejíčky, které jste použila jen jednou, abyste zjistila, že vašemu miminku nevyhovují? A co děláte potom? Samozřejmě jdete koupit další, že? A tak se točíte v kruhu, dokud nenajdete to pravé ořechové.

miminkoMéně je někdy více. V případě dětské kosmetiky to platí dvojnásob.
Nepřehánějte to s krémy, mýdly ani desinfekcí.

Jaké vlastnosti má dětská pokožka?

Jak potvrzuje pediatrička MUDr. Tereza Filová, pokožka novorozence je až 5 x tenčí než u nás dospělých a zároveň obsahuje mnohem více vody. Rozdíl je v tomto případě skoro až 80 %. Co to znamená? Dětská kůže měkčí a vláčnější než kůže dospělého. To se sice může jevit jako dobrá vlastnost, ale je to neodmyslitelně spojeno s tím, že novorozenecká pokožka je mnohem náchylnější a zranitelnější. Vstřebá téměř vše, co se na ni dostane. Proto: „POZOR, POZOR, POZOR na všechno, co dítěti na kůži mažete!“.

Jak pečovat o citlivou pokožku miminek?

Důležité je nezačínat velkými experimenty a pokožku zbytečně nenamáhat. Děti se narodí s lipidovou vrstvou. Ta se vytváří během 20. týdne těhotenství a platí, že čím později se dítě narodí, tím jí má na sobě méně. Tato vrstva chrání miminko před infekcemi a udržuje správnou tělesnou teplotu.

Ze začátku stačí umývat miminko 2 - 3 x týdně v čisté vodě. Tím myslíme tělo. Zadeček budete oplachovat vodou několikrát denně při výměně špinavé pleny. Ideálně tak, že si miminko položíte "na tygříka" a zadeček rychle opláchnete pod tekoucí vodou. Pro dětskou pokožku je to mnohem zdravější a pro vás pohodlnější, než používání a shánění dětských ubrousků napuštěných kdoví čím. Nezapomeňte na záhyby kůže. Pokud to pokožka žádá, použijte krém na opruzeniny od Naif.

Vyberu si Naif v e-shopu

Po prvním týdnu šplíchněte do vaničky malé množství koupelového oleje. Při mytí nezapomínejte na záhyby kůže, podpaží, kůži pod krkem a mezi prstíky. Nenamáčejte miminko déle než 5 minut. Nezapomeňte na příjemnou teplotu 37 stupňů. Po koupeli rychle do osušky, trošku si pohrát, uschnout a namazat.

detska koupel s naifZábavnou koupel si bude vaše dítě užívat hlavně v batolecím věku. Cákání, přelévání vody z kelímku do kelímku nebo třeba umývání vany jsou činnosti No.1.

Nechejte zároveň dítko dostatečně vyvětrat.Dejte pod něj přímo na podlahu, koberec nebo matraci na zemi nepromokavou podložku a na ni klasickou, hustou látkovou plenu nebo deku. Rádo si užije pocit svobody.

Nenechávajte ho celý den ani v jednorázových plenách. Sice se zdají být na dotek dlouho suché, ale pokožka v nich hůř dýchá a zahřívá se. Je možné, že některé značky plenek mohou zadeček vašeho drobečka dráždit a budete chvíli hledat tu pravou. Stejně jako klasické látkové pleny je musíte často měnit. Nečekejte, až budou plné. Zkusit můžete i bezplenkovou komunikační metodu, třeba částečně. Naše prababičky ji dělaly běžně. Ta je pro zdravou pokožku miminka vůbec nejlepší.

Má vaše miminko atopický ekzém?

Určitě si promluvte s vaší pediatričkou. Zřejmě vám poradí vyzkoušet eliminační diety, abyste zjistila, jestli má dítě alergii na nějakou potravinu. Rozhodně doporučí změnit prací prostředek a do posledního máchání přidat ocet kvůli desinfekci a změkčení prádla.

Ze své zkušenosti vám radím vyzkoušet zklidňující koupel z ovesných vloček. V lékárně je koupíte v nadrcené formě jako "ovesnou koupel pro děti". Zklidňuje okamžitě. Krém používejte podle stavu pokožky. Pokud je suchá, mažte ji. Krémy Naif se nám osvědčili i na ekzematickou pokožku.

Pokud je zarudlá a podrážděná, zklidňujte. Zklidňujte nejen pokožku, ale i sebe. Nezapomeňte, že svou nervozitu a vnitřní napětí přenášíte na miminko, a to je může somatizovat třeba právě formou ekzému. Potřebuje váš klid a vyrovnanost, aby se tak cítilo také.

detský šampon naifOsobně doporučujeme Výživný šampon Naif. Používáme ho pravidelně.

Jak mýt kojencům vlásky?

Ze začátku, tedy prvních pár týdnů, není většinou potřeba nic jiného než mytí čistou vodou. Tím předejdete problémům s citlivou pokožkou hlavy. Pokud má vaše miminko husté vlásky, bude fajn použít jednou týdně šampon. Nezapomeňte, že se i na hlavičce potí.

A proč doporučujeme Výživný šampon pro miminka a děti od Naif? Především proto, že ho sami pravidelně používáme. Neobsahuje zbytečné a potenciálně škodlivé látky. Kromě toho, že čistí, také vyživuje a hydratuje pokožku hlavy. Předchází tak vysušování a zarudnutí. Hodí se právě i na citlivou pleť a samozřejmě nedráždí oči. A krásně voní :)

Má vaše děťátko husté nebo dokonce kudrnaté vlásky? To asi máte problém s rozčesáváním, že? Pak vyzkoušejte speciální dětský kondicionér.

Jak chránit pokožku dětí i dospělých na sluníčku?

Ze studií, které zmiňujeme v blogu o škodlivosti opalování, vyplývá, že spálení pokožky v raném věku zvyšuje riziko rakoviny pokožky. Pro děti se jako nejúčinnější a nejbezpečnější používají opalovací krémy s oxidem zinečnatým nebo titaničitým. Jsou to fyzické filtry, které pokožku překryjí bílou vrstvou a odráží paprsky. Na rozdíl od chemických filtrů se tak vůbec nedostanou do pokožky. Proto doporučujeme chemické filtry jen dospělým, Rozdíly mezi těmito filtry rozebíráme v článku Jaký je rozdíl mezi chemickými a minerálními UV filtry?

Myslíte, že Naif je jen pro děti? Kdepak! Právě jsme uvedli i řadu pro maminky, tatínky a starší děti... no prostě Naif pro celou rodinu. Budete vonět jako vaše děťátko :)

jak pečovat o dětskou pokožku na sluníčkuNa sluníčku naopak kontrolujte, jestli jsou děti dostatečně namazané. Nezapomínejte, že se opalovací krém ve vodě smývá.

 

 

Zdroj:

naifcare.com

www.lecimdeti.cz - MUDr Helena Filová