Mgr. Sandra Chovítková je porodní asistentka, novorozenecká sestra, laktační poradkyně a v neposlední řadě taky maminka. Někteří ji budete znát díky jejímu instagramovému profilu @zavolej_porodni_asistentku, kde sdílí spousty rad a tipů, jak správně pečovat o miminko. Pravidelně také pořádá předporodní kurzy pro budoucí maminky. Sandra je zkrátka osoba nejpovolanější. Proto jsme ji požádali, aby pro náš magazín shrnula nejdůležitější informace, rady a tipy na téma koupání miminek.

Kdy miminko poprvé vykoupat?

Novorozenec je pokryt bílým novorozeneckým mázkem (vernix caseosa), který pokrývá kůži plodu zejména během posledního trimestru těhotenství a několik dní po porodu. Jeho funkcí po porodu je ochrana kůže před vysycháním, usnadňuje adaptaci kůže, působí jako antimikrobiální ochrana, napomáhá také optimálnímu osídlení pokožky novorozence nepatogenními bakteriemi, usnadňuje také vazbu matky a dítěte. Proto se doporučuje ponechat mázek na novorozenci alespoň 24 hodin po porodu a až poté novorozence poprvé vykoupat (ideálně jen v čisté vodě).

Nejlepší denní doba na koupel

Nejvhodnější denní dobou pro koupání novorozence je podvečer nebo večer, ideálně před krmením a uložením ke spánku. Příjemná koupel miminko zklidní, uvolní, teplá voda může také pomoci na prdíky a je vhodná jako pravidelný rituál před spaním, kdy tak miminko učíte dennímu režimu. Pozor ale, aby miminko nebylo před koupáním už moc unavené anebo moc hladové, pak si koupel neužijete vy a ani miminko. Postupně si najdete sami ideální dobu ke koupání dle potřeb vašeho miminka.

V čem miminko vykoupat

Doporučuji miminko koupat v dětské vaničce kvůli hygieně. Nejvíce se mi osvědčila vanička na podstavci, kdy se nemusíte shýbat k miminku, a poblíž ní mít přebalovací pult, ať je cesta při přenášení mokrého miminka co nejkratší (kvůli bezpečnosti). Ideální je pro novorozence použít měkkou podložku do vaničky, na které bude bezpečně ležet, nebo ho můžete držet ve vodě oběma rukama v klubíčku. Záleží na vás, co Vám bude při koupeli více vyhovovat. Vždy miminko ve vaničce přidržujte, nepouštějte ho, aby se nepřekulilo a nenalokalo vody. Za sebe nedoporučuji koupat miminka, dokud nesedí, ve vaničce Shnuggle, tato vanička není totiž určena pro novorozence a miminka, které sami nesedí. Pokud miminko takto koupete v sedu v této vaničce, tak miminko je v pasivním sedu, má zborcenou páteř do strany a je tvořen tlak na páteř těžkou hlavičkou. Hrozí tak přetěžování páteře!

Ideální podmínky pro koupel

Optimální pokojová teplota pro koupání miminka je 22-24 °C. Voda ve vaničce by se měla pohybovat v rozmezí mezi 37-38 °C. Ke kontrole teploty vody je vhodné použít teploměr do vody. Množství vody se řídí dle zahojeného pupíku. Pokud pupík ještě není zahojený (cca 10-14 dní po porodu), voda by měla sahat miminku pouze pod pupík. Pokud už je pupík zcela zahojený, lze dát více vody do vaničky. Doba koupele by měla být mezi 5-10 min., záleží na množství vody, jelikož voda rychle chladne. Miminka můžete koupat denně nebo i obden. Záleží na Vás, jakou frekvenci zvolíte. U miminek s atopickým ekzémem je vhodné koupat méně často.

Správný postup při mytí miminka

Miminko vždy držte jednou rukou a druhou rukou ho myjte, kvůli bezpečnosti. Při mytí miminka vždy postupujte od shora směrem dolů. Začněte tedy u hlavičky a obličeje, poté umyjte řádně krček, dále ručičky (od prstíku do podpaží), nožičky (opět od prstíku ke kyčlím), hrudníček, bříško a záda. Důkladně umyjte všechny záhyby, které na dětském tělíčku najdete (zejména krček, podpaží, pod koleny). Intimní partie a zadeček nechte při mytí až na konec, zejména u holčiček je pak potřeba dodržovat zásadu mytí genitálií zepředu směrem dozadu (nejdřív tedy umýt vulvu a poté až konečník), kvůli zamezení přenosu bakterií z konečníku. Nezahojený pupík nesmí být při koupeli pod vodu, kvůli možnosti zanesení infekce, jen ho jemně očistěte vodou.

A co po koupeli?

Po koupeli je miminku obzvláště příjemné, zabalíte-li ho do vyhřáté osušky (můžete ji s předstihem dát na chvíli na topení). Miminko tedy z vaničky položte na měkkou podložku (ideální je přebalovací podložka), na které je připravená osuška. Miminko nesušte třením, ale pouhým přikládáním osuškyPoté je vhodné miminko namazat, mazat nemusíte ale po každé koupeli. U novorozenců je dobré vše provádět jemně, ale rychle, protože snadno prochladnou. Po namazání miminku vydezinfikujte pupík, dejte plenku a oblečte ho. Následně vyčistěte uši a nos. Učešte vlásky ideálně jemným kartáčem pro masírovaní hlavičky (dojde k prokrvení kůže a prevenci vzniku mléčných krust).

Co doporučujete jako vhodnou kosmetiku?

Co se týče výběru kosmetiky, je důležité používat takovou kosmetiku, která zachová přirozené vlastnosti kůže. Kosmetika pro novorozence - během koupele není nutné novorozence mydlit mýdlem či šamponem, stačí ho omýt čistou vodou nebo mohu doporučit dát do vody Mléčný koupelový olej od NAIF, který promění vodu ve vaničce v mléko a změkčuje tak vodu a nezanechává mastnou vrstvu na pokožce a jemně ji čistí. Pro mazání kůže po koupeli doporučuji u novorozenců NAIF Zjemňující tělové mléko pro děti a miminka, mazat ho nemusíte ale po každé koupeli. Pokud má novorozenec např. suchou kůži nebo se loupe můžete použít na kůži NAIF Pečující krém pro děti a miminka bez parfemace. Na zadeček při přebalování doporučuji používat NAIF Krém na opruzeniny pro děti a miminka bez parfemace.

Kosmetika pro miminka a děti - k mytí pokožky můžete používat NAIF Čisticí a mycí gel pro děti a miminka přírodní a na mytí vlásků NAIF Výživný šampon pro děti a miminkavlásky můžete mít šamponem od zhruba 6. měsíce věku. Pokud mají děti rády při koupání pěnu, můžete použít do vody NAIF Relaxační pěnu do koupele přírodní. Na namazání kůže po koupeli můžete použít opět Zjemňující tělové mléko pro děti a miminka od NAIF a na zadeček opět NAIF Krém na opruzeniny pro děti a miminka bez parfemace.

Co když se miminku koupel nelíbí

Pokud se miminku koupání moc nelíbí, můžete mu dát také namočenou bavlněnou plenu na bříško nebo ho do té pleny můžete i zabalit jako do zavinovačky, a polévat ho vodou, aby bylo v teple, zároveň se zabalené cítí v bezpečí. Oboje je v případě, že leží na podložce ve vaničce. Zkusit můžete také dát více vody a miminko držet v klubíčku u hladiny vody, kdy mu kouká z vody jen obličej, a jemně s ním ve vodě pohupovat, připomíná mu to pobyt v děloze a často je to uklidní.

mléčný koupelový olej Naif