Proč chránit pokožku před UV zářením?

Cítíte, jak vás slunce nabíjí novou energií? A nejen to! Je léčivé. Zlepšuje nám náladu, podporuje imunitní systém a krevní oběh. Zlepšuje krevní tlak, hojí rány i některé ekzémy. Povzbuzuje tvorbu hormonů a zvyšuje sexuální apetit. Možná právě proto nám instinktivně připadají opálení lidé víc sexy. Kam nechodí slunce, chodí lékař! Nevyhýbejte se sluníčku, ale přizpůsobte míru opalování.

Sluníčko podporuje tvorbu životně důležitého vitamínu D. Jeho nedostatek má obrovský vliv na naše zdraví, ať už jde o dětskou křivici, vývoj zraku, zubů a svalů, imunitu, nervové poruchy, podrážděnost, poruchy spánku nebo deprese. Jenže nadměrné slunění prokazatelně zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Co je nadměrné a co běžné slunění?

Bohužel přesně to, po čem v létě tak často toužíme...  Několikahodinový pobyt na slunci v plavkách a nachytat přímořský bronz během jednoho týdne. Běžné slunění znamená, že přes přímé slunce jen přirozeně přecházíte ze stínu do stínu. Vyhýbáme se silnému sluníčku především mezi 11 a 15 hodinou. Pokud na sluníčku musíte pracovat, chraňte se oblečením a pokrývkou hlavy.

prace na zahrade v klobouku

Jak funguje UV záření?

99 % ultrafialového záření, které dopadne na povrch Země je UVA. Proniká do hloubky pokožky, způsobuje předčasné stárnutí, ničí DNA a také přispívá ke spálení. Větší poškození buněk může vést k nekontrolovanému růstu buněk a rakovině.

Většina UVB záření je pohlcena ozónovou vrstvou. Spaluje kůži a pro živé organismy je zhoubné. Nejnebezpečnější a prokazatelně karcinogenní je UVC záření, které je ale zcela blokované ozonovou vrstvou. 

UVB filtry musí obsahovat každý opalovací krém povinně, proto ho na některých obalech už značky ani nezmiňují. Nelekejte se tedy, že tam není.


Proč se můžete spálit i během chladného dne?

Protože UV záření necítíte. Proniká do pokožky, ale nezahřívá ji. Teplo ze sluníčka přinášejí infračervené paprsky, které nás nespálí. Určitě se vyplatí použít ochranný krém, pokud plánujete v létě celodenní výlet, i když je pod mrakem. Na druhou stranu je ale zdravé nachytat denně pár slunečních paprsků. Používání UV filtrů s vysokým SPF denně je vhodné spíš pro ty, kteří k tomu mají vážné zdravotní důvody.

Jak vypadá spálená pokožka?

Buďte obezřetní! Pokožka je spálená už ve chvíli, kdy se zbarví do růžova nebo červena. Pokud máte tmavší pleť, můžete cítit jen podráždění nebo pálení. V tom případě se oblečte a odejděte ze sluníčka. Opalovací krém Vám už nepomůže. Použijte krém nebo mléko po opalování, ale nedoufejte, že napraví poškozenou DNA.

Lehké spálení mohou doprovázet i drobné puchýřky. Pokud se Vám ale udělají puchýře větší, utíkejte k lékaři, který Vám doporučí léky na těžké spáleniny.

Počet spálení během života významně zvyšuje riziko rakoviny kůže.

nadměrne slunení

Co říkají poslední studie o rizicích opalování?

Jedna z posledních studií z roku 2018 vykonaná na 98 995 francouzských ženách sledovaných od roku 1989 potvrzuje, že riziko vzniku melanomu (nejagresivnější forma) se viditelně zvyšuje v závislosti na počtu spálení pokožky před 25 rokem života. Oproti tomu nejčastější je bazální buněčný karcinom (bazaliom) spojený právě s rekreačním opalováním. Naštěstí je také nejlépe léčitelný. S rezidentálním opalováním (pobytem na slunci v místě bydliště) je spjat spíše skvamózní buněčný karcinom (spinaliom), který může metastázovat. Rezidenti jsou na sluníčko zvyklí od mládí, proto nejsou náchylní ke vzniku bazaliomu.

1 spálení po 2 letech může až ztrojnásobit riziko vzniku melanomu!

V ČR se uvádí na 100 000 lidí asi 21 případů rakoviny kůže. Nejčastěji jsou to starší muži, kteří rizika podceňují a mladé ženy, které se nadměrně opalují.

 

dermatoskop

Máte pochybnosti?

Pozorujete nějaké změny na pokožce? Nestyďte se navštěvovat pravidelně dermatologii. Většinou o nic vážného nejde. Najděte si dermatologa, který Vás vyšetří dermatoskopem. Pomůže mu zaznamenávat a porovnávat vzhled podezřelého pigmentového útvaru.

 

Chraňte hlavně děti!

Používání vysokého faktoru SPF před 25 rokem snižuje riziko karcinomu. Děti chraňte jedině minerálními (fyzickými) filtry, které blokují pronikání záření do pokožky. Působí okamžitě, obecně nedráždí, nezacpávají póry, snižují zarudnutí a chrání pokožku před teplem. 

O soláriích toho zatím moc nevíme.Některé metaanalýzy upozorňují na zvýšené riziko výskytu rakoviny při používání umělých UV paprsků ze solárií. V citované studii zatím vědci neprokázali přímou souvislost. Přiznávají ale problém v získávání dat, protože horizontální solária se používají teprve od 80. let 20. století. Zkoumané ženy je tedy nemohly používat v době svého mládí.

 Zdroje:
Studie Patterns of Ultraviolet Radiation Exposure and Skin Cancer Risk: E3N-SunExp Study; J Epidemiol, 2018