Co jsou minerální filtry?

Minerální nebo-li fyzikální filtry se používají především pro děti a kojence nebo lidi s velmi citlivou pletí. Často se jim říká také "přírodní", protože obsahují filtry získávané z nerostů. Je to vlastně bílý prášek, který se běžně využívá i v malířských barvách. Některé značky používají uměle vyrobené filtry, ale vlastnostmi jsou s těmi přírodními srovnatelné.

Benefity minerálních filtrů:
-  nepronikají do pokožky. Vytvoří na ní vrstvu, která odráží sluneční paprsky
-  obsahují buď oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý, což je přírodní UV filtr
- působí okamžitě
- obecně nedráždí
- chrání a zklidňují pokožku
- odráží teplo

(Dětská kosmetika Naif používá ve svých přírodních opalovacích krémech pro děti oxid titaničitý, protože je „ocean friendly“. Znamená to, že se snadno rozpadá ve vodě. Neobsahuje mikroplasty a nemá tak negativní dopad na mořské organismy.)

A jaké mají nevýhody?

Snadno se smyjí ve vodě, takže se musíte mazat opakovaně. Často zanechávají bílé stopy a při pocení se mohou objevovat bílé skvrny. Díky obsahu zinku mohou lehce vysušovat. Nejde na ně použít make-up. Prostě nejsou ideální na rande.

 

Co jsou chemické UV filtry?

Chemické filtry používají uhlíkové směsi, které mění UV záření na teplo, a to se později z těla uvolní. Jejich složení se často mění, jak se u některých filtrů prokazují negativní vlivy na člověka. Mohou působit jako alergeny nebo dokonce hormonální disruptory. Na druhou stranu musíme dodat, že neustálý vývoj vede ke zvýšení bezpečnosti. Je na každém z nás, abychom se rozhodli, jestli nám bronzová pokožka za to riziko stojí. Stále ale platí, že je lepší chemická ochrana než se spálit.

Jaké mají chemické filtry výhody?
-    Jednoduše se roztírají
-    Nedělají bílé skvrny
-    Stačí menší množství
-    Mohou se v produktech kombinovat s dalšími pečujícími ingrediencemi a přidávat se do pudrů, make-upů apod.
-    Jsou odolnější při pocení nebo koupeli a tedy lepší pro sportovní aktivity

Pamatujte si, že chemické filtry se aktivují až 20 minut po aplikaci! Na přímém slunci je třeba je aplikovat opakovaně. Pokud máte růžovku, mohou zvýšit zarudnutí. Mohou zacpávat póry a zhoršovat tak akné. 

Jak se co nejlépe chránit před UV zářením?

Jak už víte z minulého článku, rekreační opalování s sebou přináší rizika. Tak fajn. Ale jak se tedy co nejlépe chránit? Kombinujte stín, oblečení a sluneční filtry v krémech. Opravdu nechoďte na sluníčko mezi 11 a 15 hodinou. Na opalování se vždy dobře připravte. Můžete skočit párkrát do solária nebo se opalovat pod českým sluníčkem s  opalovacími krémy, případně i aktivátorem opálení nebo potravinovými doplňky. Na tělo dospělého počítejte na jedno natření alespoň 30 ml opalovacího produktu.

Preventivně se zamyslete, jaký jste vlastně fototyp. Jste tmavá a dobře se opalujete? Nebo jste spíš světlá? Máte více znamének? Nebo dokonce poruchu imunity? Nejste po transplantaci, operaci, nemoci nebo třeba dermabrazi?

opalování jaký vybrat uv filtr

Jak ovlivňují opalovací krémy životní prostředí?

Některé státy, včetně Havaje, zakazují prodej produktů s chemickými filtry, protože nejsou bezpečné pro korálové útesy a celý ekosystém oceánů. To je rozhodně téma k zamyšlení. Čím aktivněji se opalujeme, tím víc moři a oceánům škodíme.

 Zdroje:
Rozhovor s dermatoložkou Janou Hercogovou pro Český rozhlas Radiožurnál.
www.ewg.org
www.westlakedermatology.com