„Vezmeme děti a vydáme se na nedělní procházku Cejlem.“

Zahoďte předsudky!

Možná je na čase změnit utkvělou představu o brněnském Bronxu. Atmosféra „ghetta“ se v posledních letech rychle vytrácí.

Cejl Brno - Pohled směrem do centra Pohled směrem do centra na domy z převážně 19. století. Během posledních let se zde zrekonstruoval významný počet soukromých budov. Město zajistilo rekonstrukci dalších více než 20 budov díky čerpání dotací z EU.

Zavedené zastavárny se zde mísí s novými prodejnami, firmami a jídelnami. Je zřejmě jen otázkou času, kdy budou vytlačeny zcela. Milým zpestřením je luxusní Old Town Hotel**** na Francouzské ulici, stylový prvorepublikový hotel Apart-Suites Brno v památkově chráněné budově Cejlu či nový apartmánový eFi Palace Hotel na Bratislavské s wellness a fitness klubem. Vaše děti můžete potěšit návštěvou divadla Radost, které působí na stejné adrese již od roku 1947.

Na Cejl za kulturou

Kromě dobře známého Muzea romské kultury s kavárnou Beng, kde se můžete setkat s živou muzikou, se od loňského roku stává místem setkání milovníků kultury i bývalá káznice.

Muzeum romské kultury Brno

Rozsáhlý objekt z roku 1778 byl stavěn pro účely věznice, ale několik prvních let sloužil jako sirotčinec. Jako káznice byl potom využíván až do otevření nové věznice v Bohunicích v roce 1955. Od roku 2016 probíhá řízení o zpamátnění budovy, byla sanována a je naplánován postup její záchrany ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.

káznice Cejl BrnoMěsto si vybralo káznici pro svůj projekt Kreativnibrno.cz, který se snaží o její záchranu a aktivní využití.

Káznice žije

V roce 2016 byl zahájen její provoz koncertem Ivy Bittové v rámci úspěšného pouličního festivalu pro všechny s názvem Ghettofest. Seznam dalších koncertních, divadelních a výstavních akcí na stránkách města Brna je vcelku dlouhý.

Na taneček do bývalé tržnice

Naše oko spočinulo také na samostatně stojící budově bývalé tržnice, tělocvičny a od roku 1926 také kina. Zaujalo mě, že byla postavena (1890) jako věrná kopie tržnice v chorvatské Rijece, která se jednoduše líbila brněnským radním. Znáte ji asi jako bývalé kino Radost, které pod tímto názvem promítalo od roku 1948 až do konce 80. let.

bývalá tržnice a kino Radost Brno Cejl je nyní hudebním klubemVstupní část tržnice z roku 1890 připomíná vítězný oblouk, jak bylo u podobných staveb té doby obvyklé. Nyní si v ní můžete zatančit třeba electroswing.

V současnosti ožívá jako nový hudební klub Radost a zve Brňany na koncerty a akce mnoha různých stylů.

Špetka historie

Poté, co Švédové zdevastovali původní zdejší vesnici, vystavěly se nové domy v řadě podél cesty vedoucí z města. Ulice dostala název z německého „die Zeile“ (řada). Cejl, tenkrát známý jako rakouský Manchester (a s ním i celé Brno) získal na významu teprve po roce 1800 díky překotnému budování textilních a dalších továren. Stal se centrem průmyslu a byl spojen železnicí s Vídní a později Ostravskem a Prahou. Osídlili jej především dělníci a postupně se nabalovalo obyvatelstvo různých národností. Ke změně jeho rázu přispělo i zakrytí potoku Ponávka koncem 19. století. Po poválečném odchodu Židů a německy mluvících obyvatel byly prázdné budovy využity jako nový domov pro Romy, kteří sem byli vysláni v několika vlnách především ze Slovenska.

Opatřete si průvodce

Pošramocenou pověst Cejlu se snaží napravit i Průvodce brněnským Bronxem výtvarnice Kateřiny Šedé, který vznikl ve spolupráci s Turistickým informačním centrem.

Neziskovky

Logicky najdeme v naší čtvrti i několik neziskových organizací, které pomáhají obyvatelům ze sociálně vyloučených skupin se začlenit. Díky nim se jejich život lepší a spolu s ním i zdejší atmosféra.

romské středisko DROM Z venkovního hřiště romského střediska DROM se ozývá veselý dětský smích.

Osobní dojmy

Ano, Romové jsou v oblasti Cejlu dobře vidět a slyšet. Jsou zvyklí žít venku, setkávat se na ulici, pouštět si nahlas hudbu... A právě to jim můžeme i závidět. Jejich duše se zdá být mnohem svobodnější, než „gadžovská“. Jak často strávíme hodinku debatou se sousedem na ulici? Čí děti se mohou flákat svobodně venku s kamarády? Možná na malém městě, ale v Brně většinou spěcháme, organizujeme a ani si nemáme čas všimnout, jak jsme upjatí.

kadeřnictví a spa Sensualité Beauty Brno CejlSnad i náš ostrůvek relaxace s názvem Sensualité Beauty Vám pomůže setřást z mysli i těla starosti všedních dnů.

Další článek v blogu


ZDROJE:
www.kreativnibrno.cz
www.encyklopedie.brna.cz
www.wikipedia.org