Banánovník je rostlina s tisícem použití

Nebojte, nebudeme tu popisovat všechna. Ale je pravda, že si banán díky své rozmanitosti celkem po právu vysloužil tohle honosné pojmenování. Každý ho zná jako rychlý zdroj energie a sladkou pochoutku plnou vlákniny a antioxidantů. On si ale dokázal vybudovat své místo na poli zdraví i v beauty segmentu.

 

účinky banánů v kosmetice Kadalys

Banány dobývají svět už od dob cca 8 tisíc př. n. l., kdy se objevily v jihovýchodní části naší planety, pravděpodobně na území Papuy-Nové Guineji. První písemné záznamy pochází z buddhistických textů datovaných do roku 600 př. n. l. Historie prvního skutečného banánového sadu pak spadá do Číny okolo roku 200 n. l. Čas plynul, banány putovaly ze země do země a v 18. století je znal už celý svět. Jinými slovy, zrodila se populární globální komodita.

Udržitelné pěstování

Ano, je to tak, banánovník není strom, jde o bylinu dorůstající až do výšky 15 metrů. „Kmeny“, které vypadají jako dřevo, jsou ve skutečnosti namotané listy. Banánovníky rostou v horkých a vlhkých oblastech, skládají se převážně z vody (80 %) a existují asi v 1000 druzích zařazených do 50 skupin. Samotné plody se pěstují ve dvou verzích – sladké (nebo také dezertní) a škrobovité (na vaření).

Banány si nehrají na sezónnost, pěstují se po celý rok. V období, kdy se venkovní půda nechává odpočívat, se zdravé rostliny kultivují in vitro ve sklenicích a poté se vysazují na pole. Od výsadby po sklizeň klasického banánového trsu to zabere 9 až 12 měsíců. Jednotlivý trs pak pro zajímavost váží 30 až 50 kg.

účinky banánů v kosmetice Kadalys

Proč má banán zaoblený tvar?

Může za to tzv. negativní geotropismus. Banánovník vykvete a z květů začnou rašit malé banánky, které zprvu vlivem gravitace rostou dolů. Pak ale v průběhu zrání listy kolem plodů začnou opadávat, banány se odlehčí a „jdou“ vzhůru za sluncem. Díky tomuto procesu získá typický zahnutý tvar.

Jaké jsou účinky banánů?

V kuchyni si je oblíbili nejen sportovci jako výživný zdroj energie. Banány, potažmo banánovníky, však tradičně slouží i k výrobě předmětů denní potřeby, např. slunečníků, rohožek, ubrusů či japonských kimon. Využití v gastronomii, léčitelství, stavitelství či textilním průmyslu pak dnes hojně doplňuje oblast krásy a kosmetiky.

V podstatě všechny části banánů mají určitou fytoterapeutickou funkci:

  • Listy – Listy se dají přímo aplikovat na rány, protože mají antibiotické a hojivé účinky. Ve formě odvaru s cukrem pomáhají v léčbě nachlazení, kašle nebo hypertenze, po nahřátí se pak také používají v boji proti revmatismu.
  • Míza (latex) – Míza se extrahuje tlakem buď ze semen listů, nebo z mužského pupenu, a využití nachází u povrchových ran. Zastavuje krvácení a podporuje hojení.
  • Květ – Květ v podobě odvaru pomáhá zlepšovat laktaci a regulovat menstruační cyklus žen. Kromě toho se jeho podpory využívá u anémie, kdy zvyšuje hladinu hemoglobinu v krvi.
  • Banán – Co se týče zeleného (ještě nezralého) banánu, tak úspěch slaví jeho prášková forma jako vynikající zdroj probiotik. Podporuje rekonstituci žaludeční výstelky. Zralý banán se potom aplikuje lokálně ve formě pasty na akné, modřiny a mastnou pleť. V odvaru se doporučuje proti bronchitidě, kašli a tracheitidě.
  • Kořeny – Kořeny se mohou konzumovat v podobě bylinného čaje, kdy mají silnou antifungální aktivitu (působí proti kvasinkám a houbám). Lokálně se dají přikládat proti abscesům a adenitidě, ve formě odvaru proti kašli.

Místo smoothie pleťovou masku

Kosmetika Kadalys s aktivními látkami z banánovníků

Kosmetiku Kadalys jsme vám na blogu na podzim představovali, článek najdete zde. Právě Kadalys si cení síly banánů a implementuje ji do své kosmetické výroby. Do svých receptur vkládá aktivní látky ze zelených, žlutých a růžových bio banánů.

Udržitelná banánová věda:
to je podstata fair trade bio kosmetiky Kadalys.

Na co banány konkrétně účinkují? Díky bohaté směsi prosperujících látek (omega-6,9, polyfenoly, fytosteroly, kyselina ricinolejová, vitamín E) dokáží pokožku zklidnit, chránit ji před vnějšími vlivy a působit jako prevence stárnutí.

Po banánové péči sáhněte i v případě, že řešíte nepříjemné akné, různé flíčky, vrásky a jiné nedokonalosti. Kvalitní výživa totiž pleti dodá pořádnou dávku regenerace, pomůže ji zpevnit, vyrovnat odstín a dodat celkovou svěžest. Kosmetika s příměsí banánových aktivních látek působí protizánětlivě a chrání před oxidačním stresem. Jde tedy o opravdový univerzál, který se v kosmetické taštičce rozhodně neztratí.

Druhý život zbytkovým bio banánům

Produkty Kadalys jsou 100% přírodní, vyrábí se eticky s respektem k životnímu prostředí a hlavně dávají zbytkovým banánům druhý život, což se v dnešní nadspotřební době cení. Vyzkoušíte kosmetiku Kadalys? Nebo s ní už máte zkušenosti? Podělte se s námi!