Víte jaký je rozdíl mezi produkty s chemickými a přírodními UV filtry? Je lepší použít krém, nebo mléko? Jak často aplikaci opakovat? Téma ochrany dětské pokožky před sluníčkem rozebereme za vás. Přizvali jsme si dětskou dermatoložku a primářku Kliniky preventivní dermatologie, MUDr. Zuzanu Kotlasovou, která nám poskytla k této problematice odborný komentář.

Chemické nebo minerální filtry?

 
 
 

Chemické filtry

 
 
 
Ochrannou péči na opalování můžeme rozdělit do dvou základních kategorií. Na péči s chemickými a s přírodními (minerálními) filtry. Produkty s chemickými filtry pronikají do pokožky a výsledná reakce poskytuje ochranu. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena, protože obsahují levnější ingredience, a dobrá roztíratelnost. MUDr. Kotlasová dodává: „Chemické filtry se dobře roztírají bez zanechání bílého filmu, jsou odolnější proti setření či smytí (koupel, pot).“ Pokud se rozhodnete používat ochrannou péči na opalování s obsahem chemických filtrů, mějte na paměti, že je nutné ji aplikovat minimálně dvacet minut předtím, než vyjdete na sluníčko. Taková péče potřebuje čas, aby ji pokožka absorbovala a došlo k aktivaci ochrany. Nevýhodou těchto produktů může být, že u citlivé dětské pokožky mohou způsobovat podráždění nebo dokonce alergické reakce. Čtěte proto složení a snažte se vyvarovat produktům, které obsahují: oxybenzon, ethylhexyl metoxycinamát, oktokrylen nebo avobenzon. Není však nutné produkty s chemickými filtry úplně zatracovat. MUDr. Kotlasová vysvětluje proč: „V dnešních certifikovaných SPF krémech jsou už většinou UV filtry nové generace jako je Mexoryl SX (Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid), Mexoryl XL (Drometrizole Trisiloxane), etylhexyl triazon nebo sodná sůl bisdisulizolu (Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate).Čtěte tedy složení a raději sáhněte po šetrnější variantě s obsahem filtrů nové generace.
Naif kosmetika
 
 
 
 

Přírodní (minerální) filtry

Hlavní charakteristikou produktů s přírodními filtry je, že zůstávají na povrchu pokožky, nevstřebávají se do ní. Tím minimalizují podráždění nebo vznik alergických reakcí. Vrstva krému funguje jako zrcadlo, které odráží sluneční paprsky. Díky tomu jsou takové produkty bezpečné i pro nejmenší děti. Jsou také vhodné pro děti, které trápí atopický ekzém a jiné kožní problémy. To potvrzuje i MUDr. Kotlasová: „Jsou vhodné na dětskou pokožku, a to i tu kojeneckou, stejně tak na hypersenzitivní kůži nebo na tu s výrazným sklonem k různým alergickým reakcím.“

Benefitem je, že pokožka je chráněna ihned po aplikaci. Nemusíte tedy čekat, než vyrazíte na sluníčko. Ochranná péče s přírodními filtry obsahuje nejčastěji oxid zinečnatý a/nebo oxid titaničitý. Nevýhodou může být jejich horší roztíratelnost, ale tato vlastnost se netýká ochranné péče na opalování od Naïf. Ta obsahuje kromě oxidu zinečnatého také přírodní kokosový, slunečnicový a olivový olej. Proto se produkty dobře roztírají a nezanechávají na pokožce bílý film. Přírodní oleje navíc pokožku hydratují a vyživují. Nevýhodou pro někoho může být vyšší pořizovací cena, je to kvůli obsahu dražších ingrediencí. Naïf při vývoji produktů nemyslí jen na naše děti, ale i na naši planetu. Ve složení nenajdete žádnou složku, která by negativně ovlivňovala vodu a život v oceánech. Složení je navíc 100% veganské a neobsahuje mikroplasty.

Pobyt nejmenších dětí na sluníčku

Pokožka nejmenších dětí nemá ještě dostatečně vytvořený pigment a teprve si přivyká na vnější prostředí. Je také mnohem tenčí a o to větší je riziko spálení. Proto je důležité ji maximálně chránit. Děti by měly mít pokrývku hlavy, sluneční brýle a pokožku namazanou krémem s co nejvyšším ochranným faktorem. MUDr. Zuzana Kotlasová dodává: „SPF 30-50 vnímám jako samozřejmost a do nižších čísel bych vůbec nešla.“ Krém SPF 50 chrání pokožku před UV zářením minimálně z 98 % (krém SPF 30 z 96,6 %). To už je dostatečně silná ochrana i pro nejmenší děti. Do věku jednoho roku je lepší se přímému sluníčku vyhnout úplně. I když budete trávit čas ve stínu nebo bude zataženo, neznamená to, že se vaše dítě nemůže spálit. I ve stínu je přítomno UVA i UVB záření. Proto nezapomínejte na ochranu pokožky i za těchto podmínek. Přímému sluníčku se vyhýbejte v čase mezi 11. a 15. hodinou. Ochrannou péči vždy nanášejte v dostatečné vrstvě a aplikaci opakujte každé dvě hodiny. MUDr. Kotlasová upozorňuje: „UVA záření způsobuje stárnutí pleti, nerovnoměrné pigmentace a sluneční alergie. Na rozdíl od UVB proniká také skrze sklo, a proto je nebezpečné jezdit v autě bez opalovacího krému s UVA ochranou.“

 

naif opalovací kosmetika

Krém nebo mléko? 

Jak vůbec poznáte rozdíl mezi krémem a mlékem? Je to jednoduché. Zkontrolujte složení. Mléko bude mít na prvním místě vodu. Je-li na prvním místě jiná složka, půjde o krém. Rozdíl je určitě v konzistenci. Mléko je díky obsahu vody lehčí a lépe se roztírá. Krém je bohatší a obsahuje více přírodních olejů, které se během pobytu na sluníčku postarají o výživu pokožky. Je jen na vás, která varianta je vám příjemnější.
 

Péče po opalování

Po dni stráveném na sluníčku smyjte z pokožky zbytky ochranné péče na opalování. Sluníčko, ale i koupání v moři nebo bazénu pokožku vysušují a je potřeba jí dopřát pořádnou dávku hydratace. Chladivý gel od Naïf obsahuje výtažky z aloe vera a rostlinný glycerin. Pokožku příjemně ochlazuje a zklidňuje. Použít ho můžete na obličej i tělo.

 

Tipy na závěr od paní doktorky       

Během slunění je vhodné zvýšit příjem tekutin. Preferujte spíše vlažné, nebo dokonce teplejší nápoje. Trošku paradoxně, ale pokud v teplém počasí (platí i pro sauny) budete pít velmi studené nápoje, sníží se samoochlazovací mechanismy organismu (například výraznější pocení) a může paradoxně dojít k většímu přehřátí. 

Fajn je také odlehčit trávícímu traktu a jíst lehčí jídla. Při trávení těžší stravy dochází ke tvorbě většího množství tepla a znovu potencování přehřívání.

Užijte si krásné léto plné sluníčka.