Jógové podzimní zklidnění

Horké léto plné intenzivních zážitků už je za námi. Příroda zklidňuje své tempo, ovoce dozrálo, listí se pustilo větví a padá k zemi. Jsme součástí přírody a měli bychom respektovat její rytmy, abychom si zachovali duševní i fyzickou pohodu.jóga a zklidnění na podzim

Jak jóga pomáhá zklidnit napětí?

Náš nervový systém zpracovává různé události a zážitky mnohem déle než mysl. Tělo na to reaguje často stresově. Pomalé tempo jógových ásan a dechových cvičení nám dává možnost harmonického vyrovnání.

Jógu bychom však měli vnímat jako proces, který se přizpůsobuje našim možnostem. Jde o cítění vlastního těla a dechu, kdy se nám jednotlivé pozice přizpůsobují.

Tento přístup k józe zajišťuje právě rozplynutí stresu a pocit „většího prostoru“ v těle. Můžeme se znovu z plných plic nadechnout, rozproudí se lymfatický a oběhový systém, zlepší se imunita.

Co je jógová ásana?

Ásana je pozice těla, kterou cvičenec zaujme a vědomě prodýchává a vylepšuje. Jsou to polohy v sedě, ve stoje, v předklonu, úklonu, záklonu, ale také rovnovážné polohy na jedné noze nebo polohy obrácené, tedy svíčka nebo stoj na hlavě. Jakkoli některé z nich vypadají náročně nebo dokonce krkolomně, cvičení přizpůsobujete vždy svým možnostem. 

U ásan nejde jen o správné postavení v pozici a vyčkávání, ale především o práci s myslí. Cílem je vytvořit harmonický soulad mezi tělem a myslí. Cvičením se tak postupně naučíte lépe naslouchat svému tělu a jeho potřebám. Pomáhá zlepšit držení těla i při běžném denním pohybu. Začnete si uvědomovat chyby, které děláte při chůzi, stoji nebo v sedě.

Lektor jógy sestavuje během lekce ásany tak, aby vytvořil smysluplný celek. Pozice mají pozitivní vliv na svaly, šlachy a klouby. Při některých se masírují a prokrvují vnitřní orgány. Jóga rozproudí oběhový a lymfatický systém. To má blahý efekt na zdraví a vitalitu těla. 

Jaký přínos má individuální cvičení jógy?

Naučit se cvičit ásany správně je alfou a omegou jógové praxe. Aby vám cvičení přineslo ten nejlepší efekt už od začátku, vyplatí se najít si lektora, který na vás bude mít dostatek času. Bude vás v pozicích opravovat a srozumitelně vysvětlí, co je cílem pozice a jaké části těla byste měli nebo neměli cítit. Díky individuálním lekcím se vyhnete zbytečných chyb a učení půjde mnohem rychleji. 

Další článek v blogu