Co způsobuje akné?

Některé procesy, jako třeba hormonální změny, jednoduše neovlivníme. Pojďme se ale podívat na ty, které ovlivnit můžeme celkem snadno. V prvé řadě je to nevyvážená strava a sladkosti, citlivost na některé potraviny (např. kravské mléko), nedostatečný pitný režim (tím mám na mysli čistou vodu), stres, kouření nebo třeba nedostatek spánku, který ovlivňuje správnou regeneraci a vůbec fungování těla i mozku. Ano, to jistě všechno víte. Ale dáváte si na to opravdu pozor nebo děláte stále spoustu výjimek?

jak na akné

Dobře. A teď pojďme na péči o pleť. Tvorbu akné podporuje nejčastěji nedostatečné čištění pleti nebo špatně zvolená kosmetika. Pozor si musíme dát na komedogenní kosmetiku - tedy tu, co ucpává póry. Také na nevhodné líčení a, což si málokdo uvědomuje, také řádnou péči o kosmetické štětce a houbičky. A samozřejmě je důležité si dát pozor na ruce. Tedy dotýkat se postižené pleti přes den co nejméně a před kosmetickou péčí si ruce opravdu dobře umýt.

Víte, že místo, kde se akné často objevuje, může ukazovat na konkrétní oblasti vašeho těla, které jsou v nerovnováze? Ve zkratce jde o tyto oblasti:

- Čelo – střeva, močový měchýř, zažívací potíže, špatná strava
- Nos – srdce, játra, zažívací potíže, špatná strava
- Tváře – plíce, stres, alergie
- Brada a místa kolem úst – pánevní orgány, střeva, ledviny, hormonální nerovnováha a stres

 

Jak pečovat o pleť s akné?

1) Správně čistěte pleť každý den

A to se opravdu netýká jen žen, které nosí make-up. Odličovací a čisticí kosmetiku by měly používat všechny ženy. A také muži. Stejně, jako se každý den sprchujete a několikrát si umýváte ruce. I pleť je třeba alespoň večer správně vyčistit. To je základ. Pleť se přirozeně mastí. Za celý den je zanesená prachem a nečistotami z prostředí a rukou. Vzpomeňte si, kolikrát jste se za den dotkla obličeje. Na to opravdu pouze voda nestačí. Pleť s akné potřebuje péči ještě promyšlenější. Potřebuje víc čistit a zároveň i hydratovat. V žádném případě nevysušovat!

Správné čištění je důležitější než krém.

odličovací kosmetikaNa mladou pleť s akné můžeme doporučit Odličovací a čisticí gel Naif. Je na bázi oleje, který se při kontaktu s vodou přemění v jemnou pěnu. Nevysušuje a nedráždí. Je skvělý i pro citlivou pleť. Jemně čistí i odličuje make-up. Neobsahuje nesmyslné a potenciálně škodlivé látky jako parabeny, minerální oleje apod.

Při čištění pleti nesmí chybět odličovací mléko, gel, pěna nebo olej. Záleží, jakou konzistenci máte nejraději. S každým se pracuje trochu jinak. Mléko je klasika. Stačí ho prsty rozetřít a potom opláchnout vodou nebo tonikem - můžete si vzít na pomoc tamponky. Gel a olej se často na pleti míchají s vodou, aby vytvořili lehkou pěnu. Druhým krokem je odlíčení očního okolí, pokud se líčíte. (Někomu k tomu stačí použít odličovač v rámci prvního kroku). Tonikum nebo pleťová voda je další krok. Odstraní z pleti zbytky nečistot a mastnoty a srovná její pH. V případě aknózní pleti se vyhněte vodám s alkoholem, které pleť přesušují. Ta pak má tendenci se ještě více mastit.

Podrobnější návod najdete v našem blogu: Kosmetička radí, jak si správně odlíčit a vyčistit pleť

2) Používejte peeling

Peeling totiž nejen, že odstraňuje odumřelé buňky, ale také čistí pleť a odstraňuje černé tečky (komedony). Používejte ho 1 - 2 x týdně a vaše pleť se viditelně rozzáří a regeneruje. Exfoliace přispívá ke zlepšení akné. Jen je třeba vybrat si ten správný pro vaši pleť. Udělejte si základní přehled o typech peelingu v článku Jak na pleťový peeling.

čištění pleti

3) Vyberte si správnou kosmetiku pro svůj typ pleti

Jedna věc je typ pleti a druhá věc je její stav. Můžete mít akné, a přitom vaše pleť nemusí být mastného typu. Nebo pleť může vypadat mastně, a přitom být ve skutečnosti jen dehydratovaná. Může trpět akné díky nerovnováze, která se dá správnou péčí vyladit. Spousta žen nedokáže svůj typ pleti dobře odhadnout. To je normální. Více o tom, jak poznat svůj typ pleti se dozvíte v tomto článku.

Každá dobrá a vzdělaná kosmetička své klientce ráda poradí, jakou kosmetiku a jakým způsobem ji používat na její typ pleti. Pracuje s kosmetickou značkou, kterou si vybrala pro její kvality a ověřila si ji na svých klientkách. Věřte, že péče, kterou si pořídíte v dobrém salonu je opravdu nesrovnatelně kvalitnější než levný krém z drogerie. Za cenou stojí léta výzkumu a inovací. Laboratoře hledají co nejlepší způsoby, jak nezanášet pleť a dostat co nejhlouběji do pleti účinné látky. Pokud tedy máte problém s akné, určitě se vám vyplatí si místo nového trička opatřit kosmetiku na několik měsíců. 

4) Přijďte na odborné čištění

Pokud nejde jen o nějaký ten pupínek čas od času, ale opravdu vás akné trápí, nestyďte se přijít si pro odbornou radu. Proto tu jsou kosmetické salony. Řeší problémy s pletí a provádí pravidelnou "údržbu", ať už jde o pleť mladou nebo zralou. Ideální je chodit ke kosmetičce každý měsíc, než potíže ustoupí. Kosmetička vám pleť odborně vyčistí ručně nebo přístrojem. Dodá jí veškerou potřebnou péči, aby se viditelně nadechla. Nezapomeňte, že mačkáním pupínků si můžete problém ještě zhoršit. 

Jen kosmetika nestačí. Podívejte se i do kuchyně

Snažte se vyhýbat ostrému a kořeněnému jídlu, nadměrnému množství soli, sladkostem (hlavně čokoládě), alkoholu a kouření. Pijte dostatek vody nebo neslazených čajů, aby mohly správně fungovat ledviny, které čistí celý organismus. Píšeme dostatek, protože nadmíra vody může ledviny naopak zatěžovat. Jezte dost zeleniny, vyváženou stravu a odlehčené jídlo.e-shopBlog