Proč si čistit pleť?

Protože je nalíčená? Kdepak! Čistění potřebuje každá pleť. Ženská i mužská. Přes den na pleti ulpívá mnoho neviditelných nečistot: prach, smog a další mikročástečky např. z klimatizace. Když na pleti tohle všechno necháte působit přes noc společně s potem a mazem, ráno se probudíte s dalším pupínkem a budete se ptát: "proč?" Nečištěná pleť působí celkově mdle a unaveně.

Co jsou komedony? Zanesené póry se ucpávají a tvoří se na nich mazové zátky. Ty oxidují a vytvoří tak známé "černé tečky". Pomůže vám jen pravidelnost, kvalitní čisticí kosmetika a správný postup. Případně si nechat 1 x měsíčně vyčistit pleť u kosmetičky.
 

Nedělejte zbytečnosti. Základem je pravidelné 3minutové čištění!

Čištění je důležitější než krém! Nevyhazujte zbytečně peníze za kvalitní krém, pokud ho neplánujete použít na dobře vyčištěnou pleť. Nebude mít šanci se dostat do pleti skrz denní nános a ukázat, co umí.

Jak na to? A s čím?

Odličovacích a čisticích produktů je celá řada. Výrobci se je snaží neustále inovovat. V poslední době jsou v kurzu univerzální micelární vody (o použití píšeme níže). Existují také čistící gely, pěny a oleje. Záleží, jaká konzistence a použití bude vaší pleti vyhovovat. Gely mohou vyhovovat spíš mastné pleti a oleje té sušší. Některé produkty mají navíc pečující účinky – hydratují, vyživují, čistí, zmatňují, zklidňují apod.

Nejste si jistí? Vsaďte na klasiku!Osobně nejradši doporučuji klasiku pro všechny typy pleti: odličovací mléko a tonikum. A pro ženy samozřejmě odličovač očí. 

3 základní kroky 2 x denně:

1. odlíčení očí a rtů odličovačem (večer)
2. odstranění nečistot a make-upu pleťovým mlékem
3. dočištění a tonizace pleťovým tonikem

Celý proces nezabere víc než 3 minuty. 

Jak používat odličovač očí?

Dejte mu čas. Spousta žen dělá ve spěchu zásadní chybu a zbytečně si oční víčka drhne ze strany na stranu. Narušuje si tak jemnou pleť očních kontur. Odličovače jsou vytvořeny tak, aby po přiložení navlhčeného tamponku na několik vteřin, dokázaly rozpustit řasenku. Pak už jen stahujte jemnými pohyby dolů ve směru růstu řas. Ochráníte tak jemné řasy před vypadáváním.

Pokud máte dvoufázový odličovač, je třeba vodovou a olejovou složku před použitím dobře spojit protřepáním.

TIP: nejprve celý tamponek namočte do vlažné vody a dobře vymačkejte. Teprve potom naneste oční odličovač. Řasenka půjde odstranit ještě snadněji. Je to příjemné a zároveň snižujete spotřebu produktu :)

Jak používat pleťové mléko?

Odličovací a čistící mléko šetrně odstraní nečistoty a make-up a intenzivně hydratuje a vyživuje pleť. Používat jej můžete s vatovými tamponky bez nich. Já jsem si oblíbila krátkou odličovací masáž mlékem. Stačí si dát trochu mléka na čisté konečky prstů a krouživými pohyby promasírovat obličej a krk. Pak mléko opláchnete vlažnou vodou. Pokud máte mastnější nebo problematickou pleť, používejte mléko i ráno. U suché a citlivé pleti postačí tonikum. Ráno nepoužívejte micelární vodu! 

Jak používat micelární vodu?

Tento univerzální a vysoce účinný produkt funguje jako 2 v 1 - odlíčení očí a čištění pleti. Je velmi důležité micelární vodu po použití smýt vodou a pleť případně i tonizovat. Obsahuje totiž povrchově aktivní látky, které k sobě přitahují nečistoty i maz, a pokud se jich nezbavíte, proces čištění pokračuje. Do pleti pak nemohou proniknout účinné látky ze séra a krému, který použijete po čištění. Micelární vody se doporučují spíš na krátkodobé použití - tedy prostřídat s klasickými odličovacími produkty. Při dlouhodobém použití začne být pleť přesušená a přecitlivělá.

Jak používat tonikum?

Posledním krokem musí být vždy pleťové tonikum nebo voda. Odstraní z pleti zbytky nečistot a mastnoty a srovná její pH. Jednoduše nasákněte tamponek a přejíždějte po pleti směrem od středu k vnějším konturám. Na krku pak odspodu nahoru.

Dejte si pozor na produkty, které obsahují alkohol. Ten nejen že vaši pleť vysuší, ale ještě víc podpoří maštění. Výsledkem je přesušená, šupinatá, podrážděná, ale i velmi mastná pleť. 

A co peeling?

Dobrá otázka. Peeling patří také k čistícímu rituálu. Stačí ho ale používat 1 - 2 x týdně. Chcete vědět, jaký peeling si vybrat a jak ho použít.

=> Přečtěte si náš článek Jak na pleťový peeling aneb pravda o exfoliaci.

Proč čistit pleť i ráno?

Celou noc pleť pracovala a na povrchu jsou neviditelné kousky odumřelých buněk. Voda při opláchnutí obličeje po pleti jen sklouzne, ale nevyčistí ji. Použijte odličovací kosmetiku a budete překvapená, co po ránu na tamponku uvidíte. U suché pleti stačí tonikum, u mastné i pleťové mléko.

Jak vybírat kosmetiku?

1.    Jaký máte typ pleti? Normální, smíšenou, mastnou nebo suchou? Jeden typ pleti by vás měl provázet celý život. Obecně na sušší pleť budete používat výživnější, jemnější a mastnější produkty než na mastnou pleť. 
2.    V jakém stavu je právě vaše pleť? Bez problémů nebo dehydratovaná, citlivá, unavená, mdlá? Potřebujete zatočit s vráskami nebo pigmentovými skvrnami? Pak hledejte pečující kosmetiku na tyto specifické problémy. Zvláštní opatrnost vyžaduje citlivá pleť. Pro ni je zcela nevhodná kosmetika s alkoholem a lépe snáší přímo zklidňující kosmetiku bez parfemace.

Pokud si nejste jistí, zajděte do kosmetického salonu, kde vám zkušená kosmetička pleť vyčistí a pod lupou určí váš typ společně s aktuálními potřebami. 

Buďte s námi krásní!