Proč se dělá peeling?

Zkoušeli jste se někdy podívat na povrch pleti pod mikroskopem? Nános nečistot a šupinek raději odstraňte dřív, než se k vám láskyplně nakloní partner či partnerka. Udělejte si správně kvalitní peeling.

odumřelé buňky pleti

Představme si vrchní vrstvu pleti, tedy epidermis. Je tvořena několika vrstvami. V té nejspodnější, bazální, se pleťové buňky dělí a začínají svůj zhruba 28denní životní cyklus. Prochází několika stádii a jako odumřelé pak tvoří rohovou vrstvu na povrchu. Seskupují se, čímž vznikají zmíněné šupinky, které se postupně odlupují a trousí se za námi jako neviditelný důkaz naší existence. Rohová vrstva je navíc živnou půdou pro bakterie. Už máte chuť se jí zbavit?

Základem krásné pleti je tedy pravidelná očista a následná péče. Chce to trochu cviku a důslednosti, ale výsledek správného pleťového peelingu v rozmezí 1 - 2 x týdně stojí za to. Obrušuje rohovou vrstvu a čistí pleť, odstraňuje komedony (černé tečky). Motivuje k tvorbě nových buněk, tedy k regeneraci pleti. Rozjasňuje, přispívá ke zlepšení akné, odstranění vrásek a pigmentových skvrn.

Pleťový peeling

koupím si peeling

Když jde o pleť, nevěřte pověrám!

Mezi lidmi se toho napovídá mnoho, a tak i o peelingu se šíří množství informací, které profesionální kosmetičky a kosmetičtí experti vyvracejí. Pojďme se podívat na některé z nich:

 

1. Mýtus: Peeling je nepřirozený

To bychom mohli říct i o mýdle. Jeho blahodárné účinky na očistu těla byly popsány teprve ve 2.století našeho letopočtu lékařem Galénem. Několik set let trvalo, než z hroudy olivového oleje, vápna a draselného louhu vytvořili mistři mydláři voňavé mýdlo. Ani tehdy jej ale nepoužívali všichni, neboť někteří lékaři varovali, že mytí mýdlem je pro tělo škodlivé. I peelingy procházejí dlouhým vývojem. Díky dnešním technologiím jsou velmi bezpečné.

 

2. mýtus: Peeling je neekologický

Možná jste zachytili kauzu okolo zákazu peelingů v USA. Jednalo se o peelingy s plastovými mikročásticemi, které zamořují přírodu. Naše peelingy obsahují botanické (ovocné pecky, skořápky), minerální (křemen, korund) nebo mořské částice.

A co víc! Pleťový peeling Circular kosmetiky Naif obsahuje částečky vápence získané odvápňováním a čištěním vody v Amsterodamu. Při smývání se pak pouze dostává zpět do koloběhu.

 

3. Mýtus: Domácí peelingy jsou efektivnější, levnější a přirozenější 

Pro bezpečnou a účinnou exfoliaci musí peeling obsahovat kalibrované a kontrolované exfoliační mikročástice s hladkým povrchem a/nebo se samoneutralizačními enzymatickými nebo chemickými exfoliačními látkami, u nichž je kontrolovaná koncentrace a pH. Peelingy vyrobené doma mohou na pleti způsobovat mikrotrhlinky nebo zbytečně dráždit díky nesprávnému dávkování. Kromě toho u nich hrozí i riziko kontaminace.

 

4. Mýtus: Peeling není vhodný
pro suchou pleť

Suchá pleť trpí nesprávným fungováním lipidů a pleťové buňky se v ní obnovují pomaleji. Proto je rohová vrstva silnější. Taková pleť ztrácí svoji pružnost, je mdlá a bez jasu. Vhodně zvolený peeling na suchou pleť může odstranit navrstvené odumřelé buňky a stimulovat přirozenou buněčnou obnovu. Navrací suché pleti jas a pružnost bez zbytečného zarudnutí nebo podráždění.

 

5. Mýtus: Při používání peelingu stárne pleť rychleji

Naopak, pravidelná exfoliace stimuluje buněčnou obnovu a tedy pomáhá přestavět pleť, podporuje okysličení a regeneraci tkání. Navíc optimalizuje pronikání aktivních látek z následně použitých pečujících produktů.

 

6. Mýtus: Pleť se musí před exfoliací navlhčit

Některé peelingy jsou obohaceny o hydratační nebo zvláčňující látky a pro vyšší účinek je vhodnější aplikace na suchou pleť. Chemické peelingy navíc voda neutralizuje. Vždy si tedy přečtěte návod k použití.

Jak vybrat správný peeling?

Chemický, enzymatický nebo mechanický? Vždy záleží na reaktivitě a citlivosti pleti, na její síle a na požadovaném výsledku. Mechanický peeling pracuje s mikročástečkami různých velikostí. Čím větší jsou, tím je exfoliace silnější a naopak. Jsou skvělé především pro smíšenou až mastnou pleť a také k péči proti stárnutí.

Chemické (kyselina fytová, AHA kyseliny apod.) a enzymatické (např. papain z papáji) peelingy narušují vazbu mezi odumřelými buňkami na povrchu pleti, čímž dochází k jejich uvolnění a podpoře buněčné obnovy. Tyto typy peelingů jsou vhodné především pro suchou a citlivou pleť, například Delikátní enzymatický peeling Rexaline nebo Jemný peeling 66 od Maria Galland.

peeling Rexaline jemný

Jak nejlépe provádět peeling?

Mechanický peeling aplikujeme na vlhkou pleť nebo na suchou, ale navlhčenou dlaní. Pracujeme malými krouživými pohyby po celém obličeji s tím, že věnujeme pozornost T-zóně či oblastem, které to potřebují. Vnímejte svoji pleť a netlačte příliš silně. Nespěchejte a soustřeďte se na opakování jemných pohybů.

Chemické a enzymatické peelingy pouze roztíráme na suchou pleť a necháváme je působit pár minut dle návodu. Voda je neutralizuje. Každý peeling řádně opláchneme, osušíme pleť a pokračujeme aplikací masky nebo krému.

Jak často a kdy provádět peeling pleti?

Thalgo doporučuje provádět exfoliaci obličeje 1 - 2 x týdně. V případě citlivé pleti stačí 1 x za 2 týdny. Ideální doba je večer, protože během nočního spánku dochází k přirozené obnově pleti a peeling tak tento proces podpoří. Pleť není během noci vystavena takové míře znečištění a stresu jako během dne. Není nalíčená. Případné lehké zčervenání do rána zmizí.

Návod na exfoliaci pleti:

A jako třešničku na dortu Vám přináším profesionální techniky exfoliace upravené pro domácí ošetření. Od terapeutky sice dostanete ještě o něco více, ale pro pravidelnou domácí péči proti vráskám je tento postup skvělou pomůckou.

Návod je vytvořen k použití mechanického Abrazivního krému proti stárnutí Thalgo.

Do it yourself!

Při této exfoliační metodě masírujte každou oblast zhruba 2 minuty. Před aplikací peelingu na suchou a vyčištěnou pleť si navlhčete ruce. Po proceduře smyjte peeling čistou vodou a nezapomeňte použít masku nebo pleťový krém.

Typy vrásky na pleti k exfoliaci

1. Rozetřete několik kapek Abrazivního peelingu proti stárnutí na tvář, krk a dekolt. Vyhněte se horním i spodním víčkům.

2. Vrásky na čele a mezi obočím: natáhněte jemně vrásku jednou rukou a tlakem ukazováčku druhé ruky exfoliujte podélně prohlubeň vrásky.

3. Vějířky u vnějších stran očí: exfoliujte prohlubeň každé vrásky za použití menšího tlaku než na čele. Poté vykreslujte tvar ležaté osmičky.

4. Nasolabiální vrásky: vyhlazujte vrásky směrem nahoru

5. Kontura rtů: provádějte jemné, malé osmičky na každé lince.

6. Obočí: exfoliujte každé obočí pohyby směrem vzhůru kvůli prevenci zarůstajících chloupků. Tento pohyb také způsobí, že budou oči vypadat více otevřené.

7. Krk: pracujte s peelingem podélně po každé vrásce

8. Zbytek obličeje a dekolt: provádějte velké kroužky směrem vzhůru. Na nejcitlivějších oblastech jako jsou tváře a dekolt, vyvíjejte jen lehký tlak.

Takže dámy a pánové, pusťte se do toho!

Další článek v blogu

 


Zdroje:
www.wikiskripta.eu
Intimní historie, Vlastimil Vondruška