Poznejte svůj typ vlasů

Už žádné náhodně vybrané balzámy, šampony ve slevě nebo masky podle doporučení kamarádky. Nejdříve poznejte jedinečnost svých vlasů a na základě ní si pak nastavte efektivní péči. Poradíme vám, jak na to.

Smith England vlasy a vlasová kosmetika

Kromě zřejmých kategorií, jako jsou rovné, vlnité nebo kudrnaté vlasy, existuje několik dalších faktorů, které je potřeba vzít v úvahu při určování vlasového typu. Projdeme si je postupně a sami uvidíte, že to není zas tak složité.

Tvar vlasových folikulů

Zvlnění vlasových vláken ovlivňuje tvar folikulů, tedy váčků v pokožce, ze kterých vlas vyrůstá. Čím plošší nebo oválnější folikul, tím kudrnatější vlasy. Zakulacený tvar pak znamená vlasy rovné. Pokud si nejste jisti, do které kategorie spadáte, nechte vlasy po umytí uschnout na vzduchu bez jakýchkoli přípravků a sledujte jejich přirozenou texturu.

vlasový folikulVlasový folikul je váček, ze kterého vlas vyrůstá.

Rovné vlasy poznáte snadno, nemají žádné přirozené ohyby. Jednotlivé prameny mohou být jemné nebo hrubé, silné či tenké, ale vždy padají dolů zcela bez zvlnění. Tip: Mají tendenci více se mastit, proto doporučujeme vyhnout se těžkým sérům či olejům a také častému mytí, které může způsobit nadměrnou produkci mazu na pokožce hlavy. Suchý šampon je pro mastící se vlasy must-have produktem.

Vlnité vlasy jsou něco mezi rovnými a kudrnatými. Mají mírné vlnky ve tvaru S (ale většinou až od uší níže), u kořínků a v oblasti temena bývají ještě rovné. Samozřejmě se dají kategorizovat od těch nejjemnějších typů po výraznější s hrubší strukturou a sklonem ke krepatění. Tip: Pro zachování objemu i tvaru používejte přípravky s lehkou strukturou (pěny a gely) a po umytí foukejte vlhké (ne mokré) vlasy difuzérem hlavou dolů.

Kudrnaté kadeře jsou pružné, s bujným objemem a jasně definovanými loknami.  Ty se následně mohou různit na základě průměru samotných kudrlin. Tip:  Co se týče péče, používejte produkty (krémy nebo mléka) zabraňující vlhkosti, předejdete nepříjemnému krepatění a ztrátě tvaru.

Afro typ představuje nejvyšší úroveň vlnitých vlasů. Spirály tvoří kompaktní celek, jsou těsné, tvarují se do písmene S nebo Z a mohou se občas zacuchat. Tip: Důležitá je výživa, takže se vyzbrojte maskami, másly a krémy, které budou udržovat pevné vlasové zdraví.

vlasová kosmetika v e-shopu

Jak zjistit tloušťku vlasu?

Průměr vlasu zjistíte snadno. Vezměte si jeden pramen a položte ho na stůl. V případě, že ho téměř nevidíte, případně ho skoro necítíte mezi prsty, máte jemné vlasy. Opačný pól tvoří hrubé vlasy – vypadají hustě a je znatelná i jejich textura. Průměr vlasů ovlivňuje, jak dobře budou vaše vlasy držet upravené. Hrubé vlasy tíhnou ke krepatění a je potřeba je více hydratovat.

Jak zjistit hustotu vlasů?

Vezměte přední část vlasů a stáhněte ji do strany. V případě, že se vám pokožka hlavy výrazně poodhalí, máte řídké vlasy. Pokud ji téměř nevidíte, pyšníte se hustými vlasy. Střední hustota se nachází opět někde mezi tím.

Smith England vlasová kosmetikaZlepšete kvalitu vašich vlasů a pokožky! Smith England je vlasová kosmetika salonní kvality. Vytvořil ji oceňovaný britský kadeřník Phil Smith, majitel stylového vlasového salonu v anglickém městě Salisbury.

Jak zjistit pórovitost vlasů?

V překladu to znamená, jak jsou vaše vlasy schopné absorbovat vlhkost, potažmo vybranou péči. Vložte vlas do misky s vodou a sledujte jeho pohyb. Pokles ke dnu značí vysokou pórovitost, protože vlas dokáže pohltit veškerou vlhkost. Vznáší-li se na hladině, potýká se naopak se špatnou absorpcí a tedy i nízkou pórovitostí. Zlatá střední cesta:  normální pórovitost se prokáže tím, že plave někde uprostřed vody.

Nízká pórovitost s sebou nese delší schnutí a především hromadění nanášeného produktu, namísto jeho vsáknutí. Tip: vlasové produkty nanášejte rovnoměrně a pečlivě roztírejte, ideálně na mírně vlhké vlasy.

Vysoce porézní vlasy naopak vsakují rychle a často potřebují větší množství vlasové kosmetiky. Vlasy sice rychle schnou, ale nebývají hydratované ani vyživené. Způsobují to mezery nebo trhlinky ve struktuře vyvolané často chemickým ošetřením, tepelným stylingem nebo jiným poškozením. Tip: dostatečně vlasy hydratujte (vlasové masky, oleje atd.) a vyhýbejte se tepelným úpravám.

Phil Smith vlasová kosmetika Coco LiciousPro vyživení konečků vlasů použijte Vyživující olej na vlasy z řady Coco Licious Phil Smith.

 

Další článek v blogu