Už jste také zjistili, že používat rtěnku pod roušku je nesmysl? Dobře, vypadá to, že ušetříme za líčidla :) Ale co na dlouhodobé nošení roušky říká naše pleť? Vlhko a teplo podporuje množení bakterií, vylučování potu a tvorbu akné. Rozhodně neprospívá citlivé pleti se sklonem ke kuperóze nabo s rosaceou.

Jak chránit pleť během karantény?

Vydržte to a nepoužívejte pod roušku líčidla na rty, ani make-up, pudr a podobnou dekorativní kosmetiku. Dlouhodobější pobyt v zapařené roušce se vaší pleti líbit nebude. Sice pod ni schováte pupínky, ale nejspíš si akné také zhoršíte. Jak na to, abychom po odeznění koronavirové pandemie nevypadali příliš opotřebovaně?

Správnou péčí o pleť předejdete kožním problémůmjak pečovat o pleť pod rouškou během koronavirové pandemieRouška je zhruba za 20 minut vlhká. Zapařené, uzavřené prostory jsou skvělou líhní bakterií i kožních problémů.

Čistit, čistit, čistit...

1) Čistěte si pleť ráno i večer pleťovým mlékem a tonikem. Tím  rozpustíte usazené nečistoty a maz. I koronavirus má lipidovou membránu, kterou narušují tuková rozpouštědla. Podrobnější návod najdete v článku Kosmetička radí, jak si správně čistit a odlíčit pleť.

2) Nezapomeňte si 2x týdně udělat peeling. Jak si vybrat ten správný pro vaši pleť zjistíte v tomto blogu. Skvěle vám pomůže také pravidelná detoxikační nebo čisticí pleťová maska.

3) Nenoste roušku tam, kde to nemá smysl. Zkrátíte tak dobu, kdy se v ní pleť zbytečně zapařuje.

Čisticí kosmetika na e-shopu

Jak správně roušku nosit, aby pleti neubližovala?

Rouška se nosí do veřejných prostor, tedy tam, kde se společně potkáváme. Účelem je nepřenášet na ostatní případnou kapénkovou infekci. Podle nařízení se bez ní nesmíte venku pohybovat. Nařízení ale neříká, že ji máte mít stále na obličeji.

Nemá smysl si zakrývat obličej, když osamoceně běháte v lese, jezdíte na kole nebo venčíte psa a několik desítek metrů kolem vás prokazatelně nikdo není. Mít ji na sobě, když jedete sami v autě, také nemá opodstatnění. Tam můžete volně dýchat a ideálně i větrat.

Mějte také na paměti, že rouška funguje pouze, dokud nezvlhne. U papírové je to cca 20 minut. Pokud ji nosíte celý den, spíš si ubližujete. Vlhká rouška je už propustná.

Jednorázovou roušku po 20 minutách vyhoďte

Respirátor je jiná technologie. Poskytuje dokonalejší ochranu a lepší odvětrávání. Je vhodný na delší časové úseky. Můžete v něm strávit celou pracovní směnu. Nicméně, respirátory jsou určeny pro ty, kdo pracují v rizikovém prostředí (např. přímo s nemocnými). Pro běžný život, kdy je expozice nákaze celkem nízká, jsou zbytečné.

Látkové roušky jsou skvělou alternativou. Navíc můžou být zajímavým módním doplňkem a trochu odlehčit situaci. Opatřete si jich několik a vyměňte roušku kdykoli cítíte, že už je vlhká. Není třeba do ní vkládat papírový kapesník. To je jen další vrstva. Večer roušky vyvařte a vyžehlete.

Větrejte

Koronavirus déle přetrvá v uzavřených prostorách. Nedělají mu dobře proměnlivé teploty, průvan, sluneční záření a vysychání. 

Ruce na obličej?

To si opravdu raději odpusťte. A to nejen teď, kdy si můžete virus zanést na sliznice (třeba i do oka) a tak si ho dopravit do těla. Na rukou nosíme i spoustu jiných nečistot, které si do pleti zbytečně zatíráme. Proto nezapomínejte na pravidelné čištění pleti.

Ano, můžete si ruce desinfikovat. Ale postačí i obyčejné mýdlo, které nebude vaši pokožku tak vysušovat. Účinkuje stejně dobře, ale pomaleji, proto si umývejte ruce déle. Virus má kolem sebe tukovou vrstvičku, kterou narušíme tukovými rozpouštědly. Ideálně 20 vteřin. Doporučujeme používat několikrát denně kvalitní krém na ruce, abyste se vyhnuli dehydrataci pokožky namáhané častým mytím.

Neschovávejte si koronavirus v kapse!
Používejte jednorázové kapesníky.

Co oči a dioptrické brýle?

Pokud nosíte dioptrické brýle, asi jste už zjistili, že si je dýcháním zamlžíte. Výhodnější pro vás budou jednorázové roušky, které mají v horní části kov, který si vytvarujete přímo na svůj nos. Nebo si zkuste sehnat podobný plíšek třeba z hliníku (doma určitě nějaký hliník nebo drátek najdete) a všijte ho do ručně šité bavlněné roušky.

Tip: nemáte sprej proti zamlžování? Udělejte dvě čáry obyčejným mýdlem na obě strany skel a rozleštěte.

Dioptrické čočky raději vynechejte. Mohlo by se stát, že si koronavirus zanesete do očí během nasazování. Nebo si desinfekcí z rukou čočky poškodíte.

Najděte si svůj salon včas

Po otevření salonů bude asi plno, protože budou zákazníci dohánět resty a také budou přicházet řešit problémy pleti, které si rouškami přivodili. Vyberte si ten svůj nejbližší kosmetický salon už teď.


Další článek v blogu


Zdroj informací o prevenci infekce: DVTV: rozhovor s  Jiřím Benešem (infekcionista z nemocnice na Bulovce a přednosta 3.lékařské fakulty UK)