Botulotoxin v nervovém systému

Vědci queenslandské univerzity z katedry Brain Institut (mozkový institut) zjistili, že v některých případech botulotoxin (Botulinum neurotoxin serotype A) používaný pro kosmetické korekce proniká až do nervového systému. Vedoucí laboratoře, profesor Frederic Meunier, označil toto zjištění za skutečně znepokojující.

"I když doposud nebyly lékařsky prokázány žádné vedlejší příznaky používání botulotoxinu, je to velmi důležité zjištění. Stejné cesty do centrálního nervového systému totiž využívají a napadají i jiné patogeny, jako je vzteklina nebo západonilská horečka."

Botox omlazení ženy Ano či ne?

Výzkumník postdoktorandského studia Dr. Tong Wang k tomu dodává: "Je to poprvé, co jsme mohli vidět jednotlivé molekuly botulinum toxinu, jak putují vysokou rychlostí naším nervovým systémem. Podařilo se nám také zjistit, že některé aktivní toxiny při této cestě napadly a intoxikovali sousední buňky. Před námi je nyní následný výzkum, kde musíme zjistit další příčiny důsledky."

Na výzkumu publikovaném v časopise Journal of Neuroscience spolupracovali vědci z Queensland Brain Institute, Australian Institute for Bioengineering and Nanotechnology a School of Chemical Engineering, stejně tak z CSIRO a týmů z USA, Francie a Velké Británie.

Používání butulotoxinu je ve většině vyspělých států včetně ČR regulováno a schváleno. Patří do kategorie léků a jeho použití je ,mimo léčby některých svalových onemocnění, využíváno v estetické medicíně pro vyhlazování vrásek. V české republice provádí dohled Státní ústav pro kontrolu léčiv - SUKL.

Jak bezpečně bojovat proti vráskám?

Ne vždy je nutné ihned vyhledat odborníka na kosmetické zákroky. Důkladnou, odbornou péčí o svoji pleť a pravidelným používáním ověřených kosmetických přípravků lze, alespoň po větší část života, dosáhnout uspokojivých výsledků. Specialistou na péči o obličej a boj proti vráskám a stárnutí je například francouzská kosmetika Maria Galland, která nabízí širokou škálu krémů, sér a masek proti vráskám. S vaší pletí Vám vždy poradí odborníci v kvalitních kosmetických salonech. V případě vážnějších příznaků potom dermatolog. Kvalitní kosmetička vždy rozpozná, kdy vaše potíže již zašly za hranici, a kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

"Botox" je lidový název pro Botulotoxin A. Jde o velmi účinný toxin produkovaný bakterií Clostridium botulinum – tzv. klobásový jed. Pro svou velkou účinnost (způsobuje ochrnutí svalstva) byla tato látka vždy jedním z nejobávanějších přírodních produktů a byla zkoumána hlavně pro možné použití jako biologická zbraň.

"Zdaje botulotoxin bezpečný nebo nebezpečný má potvrdit další výzkum."

V posledních asi 20 letech se botulotoxin stal lékem schopným ovlivnit některá neurologická onemocnění. Jsou to například různé křečové stavy spojené s nechtěnými záškuby svalstva zejména v obličeji, kolem úst a očí, u pacientů s dětskou mozkovou obrnou, s roztroušenou mozkomíšní sklerózou, po cévních mozkových příhodách, dále u některých typů bolestí hlavy a zad, u nadměrného pocení a v očním lékařství k léčbě šilhavosti.Botox a jeho chemická struktura Botulotoxin a jeho chemická struktura

Do oblasti kosmetických korekcí v estetické medicíně se v České republice probojoval nejvíce za posledních 6 let. Patří mezi velmi žádané zákroky, které provádí například pražský Asklepion Romana Šmuclera. Začal se využívat zejména ke korekci vrásek kolem očí a na kořeni nosu. Dále potom ke korekci nadměrného pocení v podpaží a na dlaních. Efektu je dosaženo dočasným vyřazením příslušných svalů z funkce blokádou nervosvalového přenosu.

V USA bylo v r. 2001 provedeno více než 1 600 000 aplikací botulotoxinu, což je 20 % všech procedur a oproti roku 1997 jde o nárůst o 2 356% ! Tím se tato procedura dostala bezpečně na 1. místo v žebříčku popularity výkonů estetické medicíny nejen v USA, ale v celém západním světě. Navzdory tomu, že doposud není považován za nebezpečný. Více o Botolutoxinu.

Zdroj: Botox enters nervous system, researchers discover. http://www.cosmeticsbusiness.com/news/article_page/Botox_enters_nervous_system_researchers_discover/108019/cn112272?dm_i=8EU,3DBUB,IF74KT,C1ZGJ,1 (accessed May 07, 2015).