Co říká Naif o problému s plasty?

Od 3. července 2021 začaly v Evropské unii platit nové právní předpisy pro jednorázový plast. A to je dobrá zpráva. Minulý rok udělal Naif rozruch s ubrousky bez plastů. No tak - musí přece existovat i jiný způsob, že? Jsou šťastní, že se tohle odvětví skutečně mění. Přečtěte si, co to přesně znamená.

V dnešní době je plast široce využíván a usnadňuje nám život. Je lehký, levný a lze jej využít k mnoha účelům. Ale do životního prostředí prostě nepatří. Mnoho produktů bohužel končí na plážích a v moři. Celých 10 nejčastěji se vyskytujících plastů na jedno použití tvoří 43 % mořského odpadu. Rybářské vybavení dalších 27 %. Nejvyšší čas na nová pravidla.

Označení „plast ve výrobku“

Vatové tyčinky, tyčky k balónkům, plastové příbory a polystyrenové obaly - všechny tyto výrobky jsou teď zapovězeny. Ale ne všechny jednorázové plasty jde okamžitě zakázat. Některé výrobky musí od 3. července 2021 dodržovat předepsané označení na obalu. Nové nařízení o hygienických prostředcích (jako jsou vlhčené ubrousky, tampony a hygienické vložky), tabákových výrobcích a kelímcích na pití má lidi poučit o tom, jak s plasty nakládat.

Modrý obrázek představuje mořské tvory, kteří se dusí v plastovém odpadu v moři. Červený obrázek zase návod, co nemáte s daným výrobkem dělat. Poznáte tak hned v prodejně, zda výrobek obsahuje plast a můžete si vědomě vybrat mezi konkurenčními produkty.logo zelva plasty

Dětské ubrousky bez plastů

Věděli jste, že se každou sekundu použije na světě 14 000 ubrousků? Balení vlhčených ubrousků odpovídá množství plastu ve 2 PET lahvích - přibližně 0,58 gramu. Vlhčené ubrousky jsou bohužel v přírodě často k nalezení, protože je lidé splachují do záchodu nebo je vítr odnese z popelnice. Proto společnost Naif představila ubrousky bez plastů, vyrobené z eukalyptových vláken. Chceme ukázat i dalším značkám, že věci lze dělat jinak. Jochem Hes, zakladatel společnosti Naif říká: „Označení Plast ve výrobku je prvním krokem k péči o pleť, která je dobrá pro lidi i pro planetu. Chceme vyzvat další výrobce ubrousků, aby se označení co nejdříve zbavili. I oni můžou. Pokud na to nepřijdou, můžou mi klidně zavolat.“

ubrousky bez plastuVlhčené ubrousky pro děti z eukalyptových vláken jsou šetrné pro vás i přírodu.


Na oslavu tohoto pozitivního kroku upravil Naif od července 2021 balení neplastových vlhčených ubrousků. Přidali veselou želvu na přední stranu obalu jako souhlas s označením EU.

Víc o právních předpisech EU ohledně jednorázových plastů 

Legislativa se zaměřuje na snižování, recyklaci a opětovné použití plastů a je rozdělena do 6 témat:

1. Zákaz uvádění některých vybraných plastových výrobků na trh a do oběhu (viz níže)

2. Rozšířená odpovědnost výrobce: Výrobci budou přispívat na úhradu nákladů obcí na sběr odpadu a čištění odpadu a na přijímání opatření na zvyšování povědomí spotřebitelů.

3. Označení: Modročervené logo „plast ve výrobku“ na obalu ukazuje, že je ve výrobku plast, který patří do odpadkového koše a má nepříznivé účinky na životní prostředí.

4. Snížení spotřeby: Musí dojít k významnému snížení spotřeby plastových a nápojových kelímků a obalů na potraviny, například nabídnutím alternativ pro více použití nebo stanovením cen za obal.

5. Požadavky na produkt: V plastových lahvích musí být použit recyklovaný materiál a víčka musí být připevněná k lahvi nápoje.

6. Stanovení cílů tříděného sběru plastových nápojových lahví: sběr 90 % lahví k recyklaci. Od roku 2021 bude zavedena záloha za všechny lahve do 3 litrů. Na rybářské zařízení se vztahuje cíl sběru 23 % v.a. 2023 a poté každý rok o 3 % víc.

7. Opatření na zvyšování povědomí: Spotřebitelé dostanou informace o opatřeních v boji proti plastovému odpadu.

Od 3. 7. 2021 platí zákaz uvádění na trh:

- Výrobky z oxo-degradovatelných plastů
- Plastové vatové tyčinky
- Tyčky k balónkům (s výjimkou profesionálních a průmyslových)
- Plastové příbory, míchátka, brčka, talíře (kromě lékařských)
- Jednotné obaly na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu
- Kelímky na kávu vyrobené z polystyrenu

Povinné značení „plast ve výrobku“ na:

- Tabákových výrobcích s filtry, filtry pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
- Vlhčené ubrousky, hygienické vložky, tampony, tamponové aplikátory

Cíle sběru nebo spoluúčast na zpracování odpadu pro následující produkty:

- Rybářské vybavení: cíl sběru 23 %, > 3 % každý rok - od 2023
- Sáčky a obaly, výrobci přispívají od ledna 2023
- Balení nápojů o objemu max. 3 litry UPV - 5. ledna 2023 uzávěry a víčka připevněná k láhvi (kromě lékařských) - 3. července 2024
- Lehké plastové přepravní tašky UPV, 5. ledna 2023

Úplný přehled naleznete na webových stránkách Ministerstva životního prostředí.

e-shopBlog


Zdroj: blog naifcare.com a mzp.cz