Jak poznáme kuperózu?

Kuperóza, nebo-li popraskané či rozšířené žilky, se většinou objevuje na obličeji. Nejčastěji okolo očí a nosu, na tvářích nebo i na dekoltu. Vyskytuje se zhruba u 1/3 žen. U mužů trochu méně. A buďme upřímní - trápí nás víc než běžné vrásky. Vezměte si zrcadlo a třeba i lupu, jak to dělá kosmetička. Už je vidíte?

V raných stádiích pozorujeme spíš jen červené flíčky. S věkem začínají být žilky čím dál víc patrné. Na fotografii už dobře vidíte žilky okolo nosu. Citlivá pleť pálí, snadno se podráždí, bývá i vysušená. Objevují se šupinky a často se i loupe. Větší sklony ke kuperóze má suchá, dehydratovaná a namáhaná pleť. 

Proč a jak kuperóza vzniká?

Největší podíl na vzniku červených žilek má genetika, ale také každodenní návyky, případně nemoci. Problém se většinou plíživě objevuje po 30. roce, kdy se zpomaluje regenerace těla a cévky ztrácejí svoji pružnost.

Během zimních mrazů vás může potrápit víc. Cévky jsou oslabené a nestíhají se smršťovat a rozšiřovat. Červené skvrny na obličeji vznikají při prokrvení a zahřátí (sport, slunce, sauna apod) a zůstávají rozšířené několik minut nebo hodin. Tato doba se s věkem stále prodlužuje a některé zůstanou rozšířené už nastálo nebo prasknou vlivem tlaku krve. Krev pak tvoří červené skvrnky. Pokud je pokožka už tenčí, můžete pozorovat i celou žilku, která se rozvětvuje. 

Kuperóza je jen začátek

Jaká jsou rizika? Pokud se nebudete o takovou pleť náležitě starat, může se během let rozvinout až v růžovku. Ta už je horší. Postižená místa otékají a tvoří se puchýřky. Růžovka je chronické, zánětlivé onemocnění, které má za následek nejen zčervenání, ale také zbytnění pokožky, které způsobuje například „květákovitý nos“. S takovým postižením se lidé ve společnosti necítí zrovna nejlépe.

Vliv na kuperózu může mít i onemocnění žaludku a střev, lupus nebo revmatismus.

S prevencí začněte hned!

Víte, že máte sklon ke kuperóze po svých předcích? Pozorujete citlivější pleť náchylnou k zarudnutí? Pokud si nejste jistí, zajděte k dobré kosmetičce, která vaši pleť bezpečně zhodnotí a doporučí zklidňující, hydratační a vyživující kosmetiku. Vyhněte se nadměrnému prokrvení a podráždění.

Sepsali jsme konkrétní doporučení:

-    Pozor na sluníčko a solárium
-    V létě používejte slunečník, klobouk a opalovací krém (alespoň SPF 15 v našich podmínkách)
-    Vyhněte se náhlému střídání teplot, vynechejte saunu i kryosaunu
-    Nepoužívejte napařovací zábaly
-    Nesahejte si na pleť během dne
-    Pravidelně a jemně čistěte pleť vhodným mlékem a tonikem
-    Nepoužívejte na postižená místa mýdlo a další přípravky, které narušují ochrannou vrstvu pleti
-    Nepoužívejte peeling s mikročástečkami, ale raději enzymatický peeling nebo masku na citlivou pleť
-    Pozor na nevhodnou a dráždivou kosmetiku, mastné krémy, pleťové vody s alkoholem, laky na vlasy, aroma spreje apod.
-    Vyhněte se zbytečnému stresu (ve stresových situacích se zvyšuje tlak krve)
-    Nadměrné pocení také může zhoršovat stav (ideální nebude ani hot-jóga)
-    Dejte pozor na nadměrnou konzumaci potravin, které rozšiřují cévy jako káva, alkohol nebo ostrá jídla

Jak si vybrat správnou kosmetiku na citlivou pleť?

Používejte jen kosmetiku vhodnou i na citlivou pleť. Nejdříve vybírejte kosmetiku podle stavu pleti (citlivost) a potom teprve podle účinků (vrásky, lifting, rozjasnění apod.). Základním účinkem pečující kosmetiky je hydratace. Pokud máte pocit, že už je vaše pleť ve stavu, kdy potřebuje bojovat proti stárnutí, nezapomínejte vybírat zase tu, kde se jasně uvádí, že je vhodná i na citlivou pleť. 

kosmetika na citlivou pleť na e-shopu

Dá se žilek zbavit?

Správnou prevencí se vám podaří praskání žilek zpomalit. Nebo přesněji řečeno nezrychlovat. Pomoct by mohlo i pulzní světlo. Pozitivně je ovlivňují i výživové doplňky určené k obnově žilních stěn. Další variantou je odstranění žilek laserem. Neznamená to ale, že se problém zastaví. Další žilky budou praskat dál.

Jak žilky zamaskovat?

Snažíte se je zakrýt make-upem, ale stále prosvítají? Na krytí červených flíčků se používají tzv. zelené korektory. Zelená barva pohlcuje červeň. Jemně si místo přetřete a potom použijte oblíbený make-up na celou pleť.

Hlavně nezapomínejte, že je tu jedna věc, která na kráse přidá každému z nás! Úsměv na rtech :)