Bylina nebeské vůně a krásy

Všimla jste si, že právě kvetou? Až půjdete okolo zahrady s pivoňkami, zkuste zavřít oči a nasát jejich nebeskou vůni. Pokud si netroufáte strkat nos do cizí zahrady, doporučuji pořídit si v zahradnictví jeden exemplář na balkon.

pivoňka čínská (bílá) ve vázeNenáročná trvalka skromně sklání své těžké květy k zemi. V českých zahradách nejsnáze najdete pivoňku bílou, nebo-li čínskou. Planě roste pivoňka lékařská. Nejhezčí pohled prý je na pivoňku křovitou.

Voní už pouhé její jméno. Jeho původ je v řeckém označení lékaře nebo zachránce a odkazuje tak na léčivé vlastnosti této byliny. Romantičtější verze zmiňuje řecký mýtus o Paeonovi, který byl žákem boha lékařství, Asclepia. Zeus se údajně snažil Paeona ochránit před žárlivostí jeho učitele a proměnil jej v pivoňku.

Čínská královna květin

Pivoňka čínská (bílá) byla do Evropy přivezena až v 18. století a hrdě vytlačila původní zdejší druhy z výsluní díky svým nebývale velkým květům. V Asii se pěstuje již přes 2 000 let.

„Červená krasavice, z níž rosa mámí vůni“. 
Li-Po, čínský básník

Používá se v tradiční čínské medicíně. Je symbolem míru, stability, hojnosti a úspěchu v podnikání. Proto často zdobí čínské domy a kanceláře. Je také symbolem ženské krásy, přináší štěstí a lásku. Můžete ji vyzkoušet jako přísadu do nápoje lásky, jak bývalo dříve zvykem. Skvěle se hodí jako dárek zamilovaným ženám a je nádherná i jako svatební kytice. V magii se používá na odhánění zlých duchů.

čínská inkoustová kresba pivoňkyPivoňka měla v asijském umění vždy čestné místo.

Léčivé účinky

Odvary z kořenů a květů pivoňky čínské se používají v tradiční čínské medicíně a homeopatii. Předepisují se na menstruační poruchy, proti kašli, zánětům, bolestem a křečím. Zevně i na ekzémy. Kořen si sami raději nevařte, protože ve vyšších dávkách může být jedovatý. Okvětní lístky si naopak klidně nasbírejte a usušte do čajové směsi. Popíjejte však jen po troškách.

Koncentrát s aktivním výtažkem z pivoňky rozzáří i náročnou pleť

Pleťová esence s božskou pivoňkou na rozjasnění pletiPo použití intenzivní Pleťové rozjasňujicí esence 009 Vaše pleť rozkvete jako božsky něžný květ pivoňky. Limitovaná edice.

Pleťová rozjasňujicí esence 009 Maria Galland v sobě skrývá aktivní výtažek z bílé pivoňky pro její rozjasňující vlastnosti. Stimuluje aktivitu pleťových buněk a chrání před znečištěním. Tento neobyčejný koncentrát je dále obohacen o komplex olejů z pivoňky, lotosu a jojoby, který pleť zklidní a chrání ji před dehydratací. Nechybí v něm ani oblíbená kyselina hyaluronová, která vyplňuje pleť a hydratuje.

ošetření Maria Galland v salonuLimitované Božské rozjasňující a osvěžující ošetření s pivoňkou poptávejte na pobočkách Sensualité. Terapeutka Vás bude hýčkat celých 45 minut. Ošetření sjednocuje pleť, působí proti vráskám a zjemňuje.

Další článek v blogu


Zdroj:

Rostlina jako symbol v čínské a japonské kultuře - Věna Hrdličková, Aleš Trnka